Κlarinogreek Forum
Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - Printable Version

+- Κlarinogreek Forum (https://www.klarinogreek.com/forum2016)
+-- Forum: Clarinet equipment - Εξοπλισμός (https://www.klarinogreek.com/forum2016/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Gear talk: Mouthpieces, barrels, clarinet accessories (https://www.klarinogreek.com/forum2016/forumdisplay.php?fid=28)
+--- Thread: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! (/showthread.php?tid=603)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - JohnAugust - September 8th, 2016

Όντως Σκαρε θα πρέπει να ψάξεις για μεταχειρισμενη και αυτό δεν είναι και πολύ καλό. Αλλά πιστεύω πως μπορείς να βρεις και προσεγμένες παλιες selmer οι οποίες έχουν καλύτερο ήχο ακόμα και τα καινούργια μοντέλα. Έχει δοκιμάσει κανένα μέλος κάποια μοντέλο selmer. ?( πχ. Hs *, Hs**, c85 120, c85 115)


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - grimbovo - September 8th, 2016

(September 8th, 2016, 06:31)JohnAugust Wrote: Όντως Σκαρε θα πρέπει να ψάξεις για μεταχειρισμενη και αυτό δεν είναι και πολύ καλό. Αλλά πιστεύω πως μπορείς να βρεις και προσεγμένες παλιες selmer οι οποίες έχουν καλύτερο ήχο ακόμα και τα καινούργια μοντέλα. Έχει δοκιμάσει κανένα μέλος κάποια μοντέλο selmer. ?( πχ. Hs *,  Hs**, c85 120, c85 115)

C85_120 είχα και την εδωσα δεν μου άρεσε ήθελε καλάμι πάνω από 2 και με δυσκόλευε το λιγότερο 2..Πανάκριβα επιστομια το είχα πάρει130euro..


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - JohnAugust - September 8th, 2016

Προφανώς εγω δοκίμασα το μοντέλο που δεν βγάζει πλέον. Ανταπικριθηκε με 1.5 τέλεια


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - grimbovo - September 8th, 2016

(September 8th, 2016, 06:31)JohnAugust Wrote: Όντως Σκαρε θα πρέπει να ψάξεις για μεταχειρισμενη και αυτό δεν είναι και πολύ καλό. Αλλά πιστεύω πως μπορείς να βρεις και προσεγμένες παλιες selmer οι οποίες έχουν καλύτερο ήχο ακόμα και τα καινούργια μοντέλα. Έχει δοκιμάσει κανένα μέλος κάποια μοντέλο selmer. ?( πχ. Hs *,  Hs**, c85 120, c85 115)

C85_120 είχα και την εδωσα δεν μου άρεσε ήθελε καλάμι πάνω από 2 και με δυσκόλευε το λιγότερο 2..Πανάκριβα επιστομια το είχα πάρει130euro..


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - suntown - September 8th, 2016

hs ** ειναι αρκετα καλο . αλλα δεν το βρισκεις τωρα πια . ουτε μεταχειρισμενο ειναι ευκολο να βρεθει


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - gfasoulis - September 9th, 2016

καλημέρα από Κέρκυρα
Μήπως κάποιο μέλος ξέρει τις Νότες πάνω σε κλαρίνο Ντο
Έχω ένα τσέχικο το είχα αγοράσει το 1978 αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου μου είπε ένας τεχνίτης που έκανα ένα σέρβις ότι κάποιες νότες είναι σε διαφορετικά κλειδιά.


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - skaros - September 9th, 2016

Καλημέρα Γιώργο,

Οι νότες πάνω σε όλα τα κλαρίνα (ντο,Σιb,Λα,Σολ κτλ) είναι οι ίδιες. Απλά σε κλαθε περίπτωση αλλάζει ο τόνος ανάλογα με τη νότα που παίζουμε. Μήπως το κλαρίνο αυτό είναι διαφορετικό σύστημα? Πόσταρε εαν θέλεις κάποιες φωτογραφίες σε άλλο thread ;-)


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - gfasoulis - September 9th, 2016

ΟΚ
έχω χάσει το βαρελάκι και έχω φτιάξει ένα από τεφλον θα είναι φάλτσο και επειδή δεν παίζει τώρα κανένας δεν το πολυψάχνω ούτε μάρκα έχει πάνω

στα ντο οι νότες πέφτουν πάνω στο πιάνο ? κάτι τέτοιο έχω ακούσει.


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - JohnAugust - September 9th, 2016

Οταν παίζεις ντο ειναι ντο. οταν παιζεις ρε ειναι ρε κτλ.


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - gfasoulis - September 9th, 2016

ευχαριστώ