Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
χαιρετώ την όμορφη παρέα σας
#11
Καλως ορισες Δημητρη και καλα παιξιματα!!
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#12
(September 29th, 2019, 09:00)skaros Wrote: Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Ανέβασε κάποια φωτογραφία και δώσε μας λεπτομέρειες καθώς πρώτη φορά ακούω για μετατροπή από Boehm σε Albert και είμαι περίεργος..

Επιτελους Βρήκα λίγο χρόνο , ορίστε η φώτο απο το κλαρίνο


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#13
(September 30th, 2019, 18:34)s-max Wrote: Επιτελους Βρήκα λίγο χρόνο , ορίστε η φώτο απο το κλαρίνο

Πανεμορφο!!! Οντως ειναι πολυ ομορφο και δεν το λεω ετσι!! Καλοπαιχτο να ειναι και εσυ καλα να το χαρεις!!
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#14
(October 1st, 2019, 16:42)kosdan Wrote:
(September 30th, 2019, 18:34)s-max Wrote: Επιτελους Βρήκα λίγο χρόνο , ορίστε η φώτο απο το κλαρίνο

Πανεμορφο!!! Οντως ειναι πολυ ομορφο και δεν το λεω ετσι!! Καλοπαιχτο να ειναι και εσυ καλα να το χαρεις!!

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, νασαι καλά και για σένα  ευχομαι ότι καλύτερο .
Reply
#15
Να πω τη γνώμη μου. Πριν 100 χρόνια δεν υπήρχαν τα μπεμ σύστεμ. Απλά έχεις ένα πανέμορφο σελμερ Αλμπέρ σύστεμ με μονό Ντο, νόμιζα πως είχες το σελμερ με τις χάντρες, και τις τρείς τάπες στη κάτω δεξιά μεριά. Το οποίο μπορεί να κόστιζε ίσως και 5.000 ευρώ αυτή τη στιγμή... Πάντως το όργανο είναι πανέμορφο... Και να το χαίρεσαι
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#16
(October 2nd, 2019, 01:07)Sakis kalamata Wrote: Να πω τη γνώμη μου. Πριν 100 χρόνια δεν υπήρχαν τα μπεμ σύστεμ. Απλά έχεις ένα πανέμορφο σελμερ Αλμπέρ σύστεμ με μονό Ντο, νόμιζα πως είχες το σελμερ με τις χάντρες, και τις τρείς τάπες στη κάτω δεξιά μεριά.  Το οποίο μπορεί να κόστιζε ίσως και 5.000 ευρώ αυτή τη στιγμή... Πάντως το όργανο είναι πανέμορφο... Και να το χαίρεσαι

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά  θα μου επτρέψεις να σου πω ότι είναι boehm και εγινε μετατροπη σε albert , υπάρχουν σημαδια πάνω στο σωμα του κλαρινου που το αποδεικνυουν αυτό, και επειδη με εβαλες σε σκεψεις προσπαθω να διαβασω τη σφραγιδα , πάντως αυτοι που το ξερουν επιμένουν. όπως και να χει είναι ένα πολυ ωραίο vintage κλαρίνο που έχει πάιξει χιλιαδες ωρες .
Reply
#17
Σάκη,

το boehm σύστημα αναπτύχθηκε πολύ παλιά μεταξύ 1839 - 1843 συνεπώς φυσικά και υπήρχαν εκείνα τα χρόνια. Μπορείς να ακολουθήσεις το λινκ εδώ για τη Wikipedia.

Τώρα κι εμένα μου μοιάζει για albert το κλαρίνο. Περισσότερο με προβληματίζει οτι στα Boehm κλαρινέτα, στο κάτω κύριο μέρος, οι τρύπες δεν έχουν ίσες αποστάσεις μεταξύ τους. Η τρύπα του ΛΑ (στα χαμηλά) είναι πιο κοντά στην τρύπα του ΣΟΛ με μεγαλύτερη απόσταση από την τρύπα του ΣΙ. Δε ξέρω βέβαια αν αυτό ίσχυε και στα πολύ παλιά boehm κλαρινέτα..Την μετατροπή την έκανες εσύ ή έχει γίνει πολύ παλαιότερα?

Υ.Γ Σάκη αυτό λες,

είναι στην κρίση του πωλητή, κάποιοι λένε ότι μπορεί να φύγουν και 5 χιλιάρικα, αλλά έχω δει να φεύγουν και με 2 με 2,5


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#18
(October 3rd, 2019, 01:18)skaros Wrote: Σάκη,

το boehm σύστημα αναπτύχθηκε πολύ παλιά μεταξύ 1839 - 1843 συνεπώς φυσικά και υπήρχαν εκείνα τα χρόνια. Μπορείς να ακολουθήσεις το λινκ εδώ για τη Wikipedia.

Τώρα κι εμένα μου μοιάζει για albert το κλαρίνο. Περισσότερο με προβληματίζει οτι στα Boehm κλαρινέτα, στο κάτω κύριο μέρος, οι τρύπες δεν έχουν ίσες αποστάσεις μεταξύ τους. Η τρύπα του ΛΑ (στα χαμηλά) είναι πιο κοντά στην τρύπα του ΣΟΛ με μεγαλύτερη απόσταση από την τρύπα του ΣΙ. Δε ξέρω βέβαια αν αυτό ίσχυε και στα πολύ παλιά boehm κλαρινέτα..Την μετατροπή την έκανες εσύ ή έχει γίνει πολύ παλαιότερα?

Υ.Γ Σάκη αυτό λες,

είναι στην κρίση του πωλητή, κάποιοι λένε ότι μπορεί να φύγουν και 5 χιλιάρικα, αλλά έχω δει να φεύγουν και με 2 με 2,5Η



Η μεταροπή από boehm σε albert δεν ξέρω πότε έγινε, το μόνο σιγουρο ειναι ότι ήταν boehm.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)