Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αγορά Κλαρίνου!
#11
Ναι σωστά, το έχω δει το συγκεκριμένο στο ebay υπάρχει πάνω από 2 χρόνια η αγγελία! Το συγκεκριμένο όργανο είναι τονικότητας Eb (ΜΙ ύφεση)
Reply
#12
Καλώς σας βρήκα!
Είμαι αρχάριος τελείως. Έχω όμως μουσικά ακούσματα παραδοσιακά ηπειρώτικα από μικρός. Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα κλαρίνου και ψάχνω το θέμα της αγοράς οργάνου. Θέλω το μικρότερο δυνατό κόστος για αρχή, κρατώντας όσο γίνεται ισορροπία μεταξύ κόστους και ποιότητας.
Είδα το HERMES DC-300
https://www.nakas.gr/prd/hermes-dcl-300-...-germaniko
γύρω στα 240 ευρώ, που δίνουν κάποια επώνυμα ελληνικά καταστήματα. Πιστεύεται ότι θα μπορούσε να με καλύψει για αρχή; Είναι πιο ποιοτικό από τα φθηνά πλαστικά που κυκλοφορούν στο ebay (δεδομένου ότι και αυτό είναι πλαστικό από ABS);
Τι παραπάνω έχει από αυτό :
https://www.musicpower.gr/el/proionta/mo...02087.html
που είναι και KINGS και είναι και από εβονίτη;

Ευχαριστώ
Γιώργος
Reply
#13
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,

Η κοπέλα μου παίζει κλαρίνο στη δημοτική φιλαρμονική της περιοχής μας, ωστόσο εδώ και καιρό ψάχνεται για κάτι καλύτερο από το όργανο που τους προμηθεύουν εκεί.
Θέλω να της κάνω δώρο ένα καλό κλαρίνο αλλά δυστυχώς είμαι άσχετος από μουσική.

Μου έχει αναφέρει σε διάφορες περιόδους για τα Buffet Crampon. Κοιτώντας λίγο τα μοντέλα που βγάζει και αφιερώνοντας λίγο χρόνο, έχω "καταλήξει" στα εξής:
  • PRODIGE
  • E12-F
  • E13
Καταλαβάινω τις βασικές τους διαφορές (ξύλινο vs πλαστικό) αλλά δεν μπορώ δυστυχώς να κατανοήσω ποιό από τα 3 θα της είναι το καλύτερο.
Εδώ λοιπόν χρειάζομαι λίγο τη βοήθεια σας.
Το χρησιμοποιεί 2-3 φορές την εβδομάδα στις πρόβες της φιλαρμονικής και μετά, σε όποια εκδήλωση συμμετέχουν (παρελάσεις κτλ.).
Μπορώ να διαθέσω μέχρι και 1500€ περίπου, όσο δηλαδή και το κόστος ενός καινούριου E13 στην ελληνική αγορά.


Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας!
Reply
#14
Γεια σου και καλωσήρθες,

Θα προτεινα το πλαστικό/συνθετικό επειδή αναφέρεις ότι παίζει κ σε παρελάσεις κτλ.
Είναι πιο σταθερά όργανα σε αλλαγές περιβάλλοντος/θερμοκρασία, υγρασία κτλ... κ πιο ανθεκτικά.

Τα ξύλινα ίσως να έχουν καλυτερο ήχο μερικές φορες αλλά είναι πολύ ευαίσθητα.

Καλό θα είνια να τα παίξει τα όργανα η ίδια γιατί παίζει ρόλο πως κάθονται στα δάχτυλα και διάφορες άλλες λεπτομέρεις που μόνο ο παίχτης μπορει να εκτιμήσει.
Οπότε ίσως να της πάρεις ένα με την επιλογή να μπορεί να το αλλάξει αν κάτι δεν της είναι εντάξει.
Reply
#15
(February 20th, 2019, 12:35)tseligas Wrote: Γεια σου και καλωσήρθες,

Θα προτεινα το πλαστικό/συνθετικό επειδή αναφέρεις ότι παίζει κ σε παρελάσεις κτλ.
Είναι πιο σταθερά όργανα σε αλλαγές περιβάλλοντος/θερμοκρασία, υγρασία κτλ... κ πιο ανθεκτικά.

Τα ξύλινα ίσως να έχουν καλυτερο ήχο μερικές φορες αλλά είναι πολύ ευαίσθητα.

Καλό θα είνια να τα παίξει τα όργανα η ίδια γιατί παίζει ρόλο πως κάθονται στα δάχτυλα και διάφορες άλλες λεπτομέρεις που μόνο ο παίχτης μπορει να εκτιμήσει.
Οπότε ίσως να της πάρεις ένα με την επιλογή να μπορεί να το αλλάξει αν κάτι δεν της είναι εντάξει.

Καλησπέρα σου και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Τελικά πήγαμε χθες και προχθές μαζί σε κατάστημα ώστε να δοκιμάσει η ίδια.
Έπαιξε προχθές με τα Prodige, E11, E13 (όλα αυτά ήδη ανοιγμένα) και χθες με το Ε12F (σφραγισμένο).

Της έκατσαν καλύτερα το Ε13 και το Ε12F ωστόσο προτίμησε τελικά το Ε12F καθώς της έκατσε καλύτερα στα χέρια από όσο μου είπε ενώ επίσης πήρε και σημαντικές συμβουλές από τον άνθρωπο που το παρουσίασε και την βοήθησε όλη αυτή την ώρα στο μαγαζί.
Καταλήξαμε στο ότι κατά πάσα πιθανότητα θα πάρει ένα φθηνό πλαστικό κλαρίνο έτσι ώστε να χρησιμοποιεί αυτό στις εξωτερικές δραστηριότητες.

Ορισμένες φωτογραφίες εδώ:

[Image: clarinet2.jpg]


[Image: clarinet6.jpg]


[Image: clarinet10.jpg]

Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
Reply
#16
(February 23rd, 2019, 16:38)icsd08063 Wrote: Ορισμένες φωτογραφίες εδώ:

[Image: clarinet2.jpg]


[Image: clarinet6.jpg]


[Image: clarinet10.jpg]

Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Πολυ ομορφο οργανο, μπραβο για την επιλογη.  Το πως σου καθετε το οργανο στα χερια ειναι πολυ σημαντικο, καλα ειπε. Ειναι ενα απο τα πιο βασικα στοιχεια πιστευω να σου καθετε καλα το οργανο στα χερια γιατι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι!!   Καλο παιχτο και παντα επιτυχιες!!
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#17
Καλησπέρα! Τι γνώμη έχεται για τα "STAGG", "PRESTIGE", "JP" ;
Για παιδί που τώρα ξεκινάει να μάθει σε φιλαρμονική;
Reply
#18
Γεια χαρά,

μπορείς να βάλεις κάποια Link να τα δούμε?
Reply
#19
Καλημερα και χρονια πολλα!!
Τα οργανα τα ειδα στο site του Νακα.

https://www.nakas.gr/cat/mousika-organa-...ntItems=12
Reply
#20
Χρόνια πολλά και σε σένα φίλε μου

Προσωπικά η γνώμη μου είναι να κοιτάξει σε κάποιο μαθητικό μοντέλο της Buffet, σε καινούργιο θα το βρει γύρω στα 500+ ευρώ ή έπειτα σε μεταχειρισμένο που μπορεί να βρει σε σαφώς λιγότερα χρήματα. Θεωρώ πως τα φτηνά καινούργια κλαρίνα - κλαρινέτα γύρω στα 200 - 250 δεν είναι καλά και αξιόπιστα όργανα. Μπορεί να είναι αρχάριος ακόμα και να μη μπορεί να αξιοποιήσει ένα καλό όργανο αλλά από την άλλη πρέπει το όργανο να τον βοηθάει να μάθει σωστά.
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Επιλογή κλαρίνου-αρχάριος Galex 9 12,872 February 8th, 2019, 20:17
Last Post: kosdan
  Βοήθεια για αγορά κλαρίνου dtravlos 15 25,336 July 4th, 2015, 22:07
Last Post: chitowngreek
  Αγορά κλαρίνου για εκμαθηση pkstar 5 11,391 December 22nd, 2014, 20:58
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)