Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ήχος και εφέ
#1
Καλησπέρα, ασχολούμαι με το κλαρίνο εδώ και πολύ καιρό. Είδα αυτό το βίντεο στο youtube https://www.youtube.com/watch?v=CwQKCuaw2XQ και μου άρεσε αρκετά ο ήχος. Απ' ότι κατάλαβα έχει Reverb, Octaver, Equalizer και Delay. Παλέβω εδώ και όσες ώρες με διάφορες ρυθμίσεις στο Octaver και στο Equalizer αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω τέτοιο ήχο. Μήπως ξέρετε πως περίπου να τα ρυθμίσω;
Reply
#2
Καλησπέρα αγαπητέ φίλε και καλώς ήλθες στη σελίδα μας,

ο προσωπικός ήχος του καθενός είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα. Τα πιο βασικά εφέ είναι αυτά που αναφέρεις ναι. Από εκεί και πέρα οι ρυθμίσεις ποικίλουν ανάλογα με το χώρο (εξωτερικός, εσωτερικός, μεγάλος, μικρός) και τα εργαλεία (κονσόλα κτλ) όπου έχουμε συνδέσει την κάψα μας και το μικρόφωνό μας.
Reply
#3
Ευχάριστω για την απάντηση. Κάτι κατάφερα τώρα αλλά έχω πολύ μπάσο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το μειώσω αρκετά να ακούγεται όπως στο βίντεο;
Reply
#4
Αν μπορείς δείξε μας αρχικά μία φώτο με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στα εφέ.
Reply
#5
Ακόμα πες μας κ πώς παίρνεις τον ήχο από το κλαρίνο. Κάψα, μικρόφωνο κτλ...
Reply
#6
Έτσι έχω τις ρυθμίσεις από τα εφέ https://ibb.co/8NsZDjk . Έχω κάψα. Συνδέω την κάψα στον υπολογιστή με τα εφέ που φαίνονται στην φωτογραφία και μετά συνδέω τον υπολογιστή σε ενισχυτή. Έτσι όπως τα έχω ακούγεται παρόμοιος ο ήχος ακούγεται σαν του Τσίκου όπως συνηθίζει να τα έχει, αλλά έχει πολλά μπάσα. Τώρα έχω φάει κόλλημα με το βίντεο που σας έστειλα Big Grin . Καμιά ιδέα να αλλάξω κάτι; Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#7
Α χρησιμοποιείς το Native instruments? ποιό πρόγραμμα είναι; το KOMPLETE?
Μπορέις να στείλεις κ ένα αρχείο ήχο να το ακούσουμε;;

Γιατί δε ρίνχεις τα μπάσα στο equalizer?
Reply
#8
Το κατάφερα τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και το έφτιαξα. Τώρα υπάρχει κανένα κόλπο επειδή η κάψα μου δεν έχει καλό ήχο στις βαριές νότες, τι; χαμηλές δηλαδή...., εννοώ ότι δεν ακούγονται δυνατά.. να το κάνω να ακούγονται οι χαμηλές το ίδιο δυνατά με τις ψηλές;
Reply
#9
Δύσκολο γιατί η κάψα είναι ήδη σεταρισμένη... Ανέβασε ένα δείγμα...
Ή δευτερο μικρόφωνο ή αλλιώς κοίτα τα σπέκτρα από τις χαμηλές σε σχέση με τις ψηλές κ βάλε Equalizer
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αναγνώριση φθόγγων, κλιμάκων και διαφορα αλλα, μ&# kosdan 10 18,492 November 3rd, 2015, 17:43
Last Post: kosdan
  Αναμονή από την ώρα που ρυθμίζουμε ήχο μέχρι και & atgklarino 10 19,215 January 21st, 2014, 11:26
Last Post: atgklarino
  Μαλακωμα ήχου, μόρια, γλιστρημα και άλλα tsarouxis 6 14,248 August 5th, 2013, 13:26
Last Post: Greg

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)