Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δάχτυλα που πετάνε - Ασκήσεις βελτίωσης;
#1
Έχω ένα μικρό θέμα με τα δάχτυλα... έχω πρόβλημα στο να τα ελέγξω κ να τα κρατήσω κοντά στα κλειδιά.

Παίζω εδώ κ ένα χρόνο αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα μεγάλη πρόοδο. Ειδικά αν δεν είμαι συγκεντρωμένη τότε σχεδόν τα τεντώνω και αυτό σίγουρα με επηρεάζει στο να χτυπάω τις νότες στο σωστό χρόνο.

Υπάρχουν κάποιες ασκήσεις που μπορώ να κάνω για να βελτιωθώ;; Νιώθω ότι είναι εμπόδιο στην ταχύτητά μου.


Στα βίντεο που υπάρχουν στην ιστοσελίδα ο δάσκαλος ίσα ίσα που σηκώνει τα δάχτυλα από τις νότες όταν παίζει κανονικά. Τέτοια τεχνική θέλω να αποκτήσω!!

Βλαχοπούλα
Reply
#2
Βλαχοπούλα,

Έχω να σου προτείνω μία άσκηση που με βοήθησε πάρα πολύ.
Αν παρατηρήσεις το πρόβλημα συνήθως συμβαίνει με τα δύο τελευταία δάκτυλα. Τον παράμεσο κ το μικρό. Σωστά;

Αυτό γίνεται διότι είναι ανατομικά ενωμένα. Ιδού λοιπόν τι προτείνω να κάνεις:

Θα ξεκινήσουμε από το δεξί χέρι. Πάτα Σολ χαμηλό και μετά Σολ #. Στο Σολ# χρησιμοποιείς το μικρό.
Στάσου μπροστά από έναν καθρέφτη και παρατήρησε πόσο πετάει.

Τώρα πάτα Σολ# κ κράτα το. Επόμενη κίνηση:
ΜΗΝ το σηκώσεις αλλά χαλάρωσέ το. Κατάλαβες; Δηλαδή άσε το κλειδί να σου σηκώσει το μικρό δάχτυλο.
Εξασκήσου σε αυτό τώρα. Πατάω μετά χαλαρώνω, πατάω μετά χαλαρώνω....

Κάντο για 10 λεπτά μέχρι να μη χανει ποτέ επαφή το μικρό με το κλειδί.
Τώρα παίξε Σολ (το μικρό πρέπει να ακουμπα αλλά όχι να πατα το Σολ#)
Μετά Σολ#
Μετά Λα (κοιτα το μικρό και βεβαιώσου ότι ακόμα ακουμπά το σολ#)
Μετά Σι (κοιτα το μικρό και βεβαιώσου ότι ακόμα ακουμπά το σολ#).

Αυτή την άσκηση κάντην συχνά κ θα βελτιωθείς άμεσα!!!!

Το αριστερό χέρι τώρα. Παρόμοια κατάσταση αλλά το μικρό ακουμπά το ντο# και παίζεις:
ντο, ντο# ντο κ θυμήσου ότι χαλαρώνουμε κ δε σηκώνουμε το δαχτυλάκι.
κ μετά
ντο, ντο# ρε μι φα σολ (το μικρο ακόμα ακουμπάWink

Εναλλακτικά το μικρό μπορεί και να ακουμπά κ στο χαμηλό Μι ώστε να είναι έτοιμοπόλεμο όταν ανέβεις στην ψιλή σκάλα.

Ο λόγος που δουλεύει είναι γιατί αν κρατήσεις το μικρό κάτω πάει σαν ντόμινο κ ελέγχονται κ τα υπόλοιπα δάχτυλα!

Ελπίζω να σε βοήθησα!!
Reply
#3
Τσέλιγκα....

Σ' ευχαριστώ... Πολύ μεγάλη βελτίωση... Νιώθω να στρώνει το παίξιμο!!!
Είδα κ στα βίντεο που επιμένεις πολύ σε αυτή τη συμβουλή! Στην αρχή το δάχτυλο δεν πήγαινε με τίποτα....
Βασικά ήταν 2 μέρες που το πάλευα συνέχεια κ είχα εκνευριστεί γιατί συνέχεια πέταγε.....

Την τρίτη ημέρα για κάποιο λόγο άρχισα να "νιώθω" το άγγιγμα των μικρών δαχτύλων στο μέταλλο... Και συγκεντρώθηκα σε αυτό..
Δηλαδή να αγγίζω πάντα το κλειδί.....Και έκανα προοδο έτσι.

Πάντως είναι αλήθεια ότι είναι δύσκολο να ξεμάθεις μια κακή συνήθεια!!

Συνεχίζουμε δυναμικά!!!:d
Reply
#4
vlaxopoula , from praticing many times ta daxtila will will fall in place just like a a small baby one day he pulls himself up and walks upright
Reply
#5
tseligas Wrote:Βλαχοπούλα,

Έχω να σου προτείνω μία άσκηση που με βοήθησε πάρα πολύ.
Αν παρατηρήσεις το πρόβλημα συνήθως συμβαίνει με τα δύο τελευταία δάκτυλα. Τον παράμεσο κ το μικρό. Σωστά;

Αυτό γίνεται διότι είναι ανατομικά ενωμένα. Ιδού λοιπόν τι προτείνω να κάνεις:

Θα ξεκινήσουμε από το δεξί χέρι. Πάτα Σολ χαμηλό και μετά Σολ #. Στο Σολ# χρησιμοποιείς το μικρό.
Στάσου μπροστά από έναν καθρέφτη και παρατήρησε πόσο πετάει.

Τώρα πάτα Σολ# κ κράτα το. Επόμενη κίνηση:
ΜΗΝ το σηκώσεις αλλά χαλάρωσέ το. Κατάλαβες; Δηλαδή άσε το κλειδί να σου σηκώσει το μικρό δάχτυλο.
Εξασκήσου σε αυτό τώρα. Πατάω μετά χαλαρώνω, πατάω μετά χαλαρώνω....

Κάντο για 10 λεπτά μέχρι να μη χανει ποτέ επαφή το μικρό με το κλειδί.
Τώρα παίξε Σολ (το μικρό πρέπει να ακουμπα αλλά όχι να πατα το Σολ#)
Μετά Σολ#
Μετά Λα (κοιτα το μικρό και βεβαιώσου ότι ακόμα ακουμπά το σολ#)
Μετά Σι (κοιτα το μικρό και βεβαιώσου ότι ακόμα ακουμπά το σολ#).

Αυτή την άσκηση κάντην συχνά κ θα βελτιωθείς άμεσα!!!!

Το αριστερό χέρι τώρα. Παρόμοια κατάσταση αλλά το μικρό ακουμπά το ντο# και παίζεις:
ντο, ντο# ντο κ θυμήσου ότι χαλαρώνουμε κ δε σηκώνουμε το δαχτυλάκι.
κ μετά
ντο, ντο# ρε μι φα σολ (το μικρο ακόμα ακουμπάWink

Εναλλακτικά το μικρό μπορεί και να ακουμπά κ στο χαμηλό Μι ώστε να είναι έτοιμοπόλεμο όταν ανέβεις στην ψιλή σκάλα.

Ο λόγος που δουλεύει είναι γιατί αν κρατήσεις το μικρό κάτω πάει σαν ντόμινο κ ελέγχονται κ τα υπόλοιπα δάχτυλα!

Ελπίζω να σε βοήθησα!!


Ουσιαστικά όσων αφορά το αριστερό χέρι το μικρό δάχτυλο ακουμπά στο ΝΤΟ# όσο βρισκόμαστε στη χαμηλή σκάλα και στο ΜΙ όταν ανεβαίνουμε στην ψηλή σκάλα?Ή μπορούμε για παράδειγμα να το ακουμπάμε μονίμως στο ΜΙ?
Reply
#6
Γρηγόρη. Είναι καλύτερα στο μι γιατί οι διεσεις είναι πιο σπάνιες. Βέβαια αν το τραγούδι δεν έχει ΣΙ παρά μόνο ντο # η φα# τότε μπορείς να το ακουμπας εκεί. Εγώ προσπαθώ να το έχω πάνω στα ρολλακια γιατί κάνω πολλές περαστικες νότες. Smile
Reply
#7
Εννοείς στα ρολάκια που βρίσκονται ανάμεσα στα δύο κλειδιά των μικρών δαχτύλων έτσι?
Reply
#8
Ακριβώς
Reply
#9
Σωστός Big Grin
Reply
#10
Γρηγόρη επίσης μια άσκηση για αυτό το σημείο είναι : Μι-ΦΑ ΦΑ# ΦΑ ΜΙ ΦΑ # ΦΑ ΜΙ κτλ...
Αν την κάνεις σωστά δεν πρέπει το δαχτυλο να είανι ποτέ στον αέρα.. συγκεντρώσου ώστε να κάνει πάντα την Μικρότερη διαδρομή!!!

Και μετά στα ψηλά!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αναμονή από την ώρα που ρυθμίζουμε ήχο μέχρι και & atgklarino 10 19,243 January 21st, 2014, 11:26
Last Post: atgklarino

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)