Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Συντηρηση κλαρινου
#1
Καλησπερα στην ομαδα.
Εχω ενα κλαρινο εδω και ενα χρονο το οποιο οταν το αγορασα ειχε κανει γενικο service. Αυτο που δεν γνωριζω καθολου απο την συντηρηση του κλαρινου ειναι το λαδωμα των κλειδιων και του ξυλου (πως γινεται, καθε ποτε πρεπει να γινεται και ποια προιοντα ειναι καλα για αυτην την χρηση). Για αυτον τον λογο μπορειτε να με συμβουλεψετε για τα θεματα αυτα; Επισης τα κλειδια του κλαρινου εχουν αρχισει να βγαζουν μια πρασινιλα. Η πρασινιλα αυτη θα ειναι μονιμη ή υπαρχει τροπος να καθαριστει;

Ευχαριστω πολυ.
Reply
#2
Καλησπέρα Νίκο,

Ο Σκάρος θα πει περισσότερα για συντήρηση κλαρίνου καθώς αναπαλαιώνει κλαρίνα.
Ανέβασε μια φωτογραφία να δούμε την πρασινίλα...Την έχω δει σε διάφορα κλαρίνα και το χουμε συζητήσει κ στο φόρουμ παλαιότερα.

Βγαίνει πολύ εύκολα με ένα γυαλιστικό για μέταλλα κ ενα μαλακό πανί κ λίγο τρίψιμο.
Το κλαρίνο το αφήνεις να στεγνώσει αφού παίζεις ή το βάζεις στη θήκη του κατευθείαν;
Reply
#3
(August 10th, 2018, 10:16)tseligas Wrote: Καλησπέρα Νίκο,

Ο Σκάρος θα πει περισσότερα για συντήρηση κλαρίνου καθώς αναπαλαιώνει κλαρίνα.
Ανέβασε μια φωτογραφία να δούμε την πρασινίλα...Την έχω δει σε διάφορα κλαρίνα και το χουμε συζητήσει κ στο φόρουμ παλαιότερα.

Βγαίνει πολύ εύκολα με ένα γυαλιστικό για μέταλλα κ ενα μαλακό πανί κ λίγο τρίψιμο.
Το κλαρίνο το αφήνεις να στεγνώσει αφού παίζεις ή το βάζεις στη θήκη του κατευθείαν;

Το κλαρινο παντα το στεγνωνω με  ενα πανακι που εχω για να το καθαριζω εσωτερικα. Επισης καθε περιπου 2 βδομαδες καθαριζω τις τρυπες με μπατονετες και βαζω και βαζελινη στους φελλους οποτε χρειαζεται.
Reply
#4
(August 9th, 2018, 12:03)nikosp007 Wrote: Καλησπερα στην ομαδα.
Εχω ενα κλαρινο εδω και ενα χρονο το οποιο οταν το αγορασα ειχε κανει γενικο service. Αυτο που δεν γνωριζω καθολου απο την συντηρηση του κλαρινου ειναι το λαδωμα των κλειδιων και του ξυλου (πως γινεται, καθε ποτε πρεπει να γινεται και ποια προιοντα ειναι καλα για αυτην την χρηση). Για αυτον τον λογο μπορειτε να με συμβουλεψετε για τα θεματα αυτα; Επισης τα κλειδια του κλαρινου εχουν αρχισει να βγαζουν μια πρασινιλα. Η πρασινιλα αυτη θα ειναι μονιμη ή υπαρχει τροπος να καθαριστει;

Ευχαριστω πολυ.

Καλησπέρα φίλε μου,

Καταρχάς πολύ σωστά μετά από κάθε παίξιμο καθαρίζουμε το όργανο με ένα πανάκι εσωτερικά. Εαν οι φελλοί είναι καινούργιοι καλό είναι να βάζουμε αρκετά συχνά cork grease ή βαζελίνη για να αποφύγουμε τυχών κολλήματα των στελεχών του κλαρίνου μεταξύ τους.

Όσων αφορά το λάδωμα του ξύλου καλό είναι να γίνεται μια φορά το χρόνο (μιλάω για εσωτερικό λάδωμα πάντα). Μπορείς να προμηθευτείς από κάποιο κατάστημα μουσικών ειδών το λεγόμενο ''bore oil'' (υπάρχουν διάφορες μάρκες) ή αμυγδαλέλαιο από το φαρμακείο. Για τα κλειδιά μπορείς να προμηθευτείς κάποιο ''key oil'' το οποίο το βάζεις στις βάσεις και στις βίδες που συγκρατούν τα κλειδιά σε περίπτωση που κολλάνε ή οτιδήποτε. Για την πρασινίλα μπορείς να αγοράσεις μία στιλβωτική κρέμα και με ένα πανάκι το κλειδί θα γίνει σαν καινούργιο.

Ελπίζω να σε κάληψα
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
Wink ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΛΑΡΙΝΟΥ. Sakis kalamata 30 58,826 February 3rd, 2020, 08:00
Last Post: skaros
  Επισκευη κλαρινου Kunamuta 1 4,627 April 9th, 2018, 13:30
Last Post: tseligas
  Καθημερινή και μηνιαία συντήριση του κλαρίνου Greg 3 9,115 July 21st, 2013, 16:54
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)