Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εισαγωγή σε κλέφτικα (Τζαβέλαινα)
#1
Music 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

με αφορμή την αυριανή εθνική εορτή της 28ης Οκτωβρίου αναρτήθηκε ένα νέο μάθημα στη σελίδα μας καθώς το έπος του 1940 είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το δημοτικό τραγούδι. Το μάθημα αναφέρεται σε μια εκ των βασικών εισαγωγών οι οποίες παίζονται στα επιτραπέζια δημοτικά τραγούδια! Επέλεξα την ''Τζαβέλαινα'' με τη Γεωργία Μηττάκη όπου κλαρίνο παίζει ο Γιώργος Ανεστόπουλος! Το μάθημα συνοδεύεται και από λεπτομερή παρτιτούρα!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το μάθημα εδώ

Χρόνια πολλά σε όλους τους Έλληνες!

Reply
#2
ανατριχίλα!!!! Τι ιστορικός και ελληνικός ήχος!!! Σκάρε εσύ είσαι ο δάσκαλος στο σαιτ;;;;
Χαίρομαι πολύ για το γούστο σου κ τις επιλογές σου!!!
Σήμερα πάω να βγάλω το Καρακωστέικο!!! (Μεγάλος φαν του Καρακώστα) Και θα ακολουθήσω αυτό έπειτα!!!

Συνέχισε με τις παρτιτούρες!!! Δεν το πιστεύω τι θησαυρός είναι μέσα σε αυτό το σαιτ!!! ΟΥΑΟΥΥΥΥ ΄!!! Έχω τρελαθεί!!! :-)
Reply
#3
Γεια σου και πάλι Μανχάταν,

σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! Τέτοια σχόλια μας δίνουν το κίνητρο να συνεχίζουμε να προσπαθούμε και να βελτιωνόμαστε σε όλους τους τομείς!
Εγώ δείχνω τα τραγούδια στο σάιτ ναι αλλά ο όρος ''δάσκαλος'' δε μου αρέσει και τόσο ! ;-)
Reply
#4
(November 14th, 2017, 02:49)skaros Wrote: ο όρος ''δάσκαλος'' δε μου αρέσει και τόσο ! ;-)

Να το αναβαθμισουμε σε ''καθηγητη''??

Σημασια εχει Σκαρε οτι οχι μονο κανεις καλες επιλογες και εχεις και καλο γουστο αλλα ξερεις και να το φυσας το οργανακι!!
..και πολυ καλα μαλιστα!!
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#5
''Καθηγητής''? Οχι ούτε καν, προτιμώ το ''δάσκαλος'' άμα είναι αλλά και πάλι... Big Grin

Πέρα από την πλάκα σε ευχαριστώ Κώστα για τα καλά σου λόγια!!!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)