Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fernand Chapelain !!! B Lp
#1
Τα γνωριζετε αυτά τα κλαρινα; ποια η γνώμη σας ; σε λιγες μερες θα αποκτήσω ένα τέτοιο το οποίο είναι πανέμορφο.  4 δαχτυλίδια,  κ χάντρες. Περιμένω πως κ πώς την ώρα να το πιάσω στα χέρια μου !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#2
Ακουστά την έχω αυτήν την εταιριά! Απ' όσο γνωρίζω πρόκειται για Γάλλο κατασκευαστή ο οποίος έφτιαχνε όργανα πολύ παλιά τέλη 18 αρχές 19 αιώνα. Εαν κάνω λάθος διορθώστε με!

Αναμένουμε φωτογραφίες και εντυπώσεις Σάκη όταν το παραλάβεις!!!
Reply
#3
Οι πληροφορίες σου είναι σωστές σκάρε. Όντως είναι πολύ παλιό. Κ σε άριστη κατάσταση. Γνωρίζεις κάτι άλλο σχετικά με τα όργανα αυτα; είχαν καλή πορεια; η ήταν όργανα της σειράς;
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#4
Η λογική λέει πως για να έχει ''επιβιώσει'' το όνομά τους στο πέρασμα τόσων χρόνων πρόκειται για τίμια όργανα το λιγότερο Wink
Reply
#5
Fernand Chapelain - was in La Couture Boussey 1890-1917. They were succeeded by Siour Chapelain 1917-before 1959. In the latter time they made some clarinets under the two names hyphenated together.

Αν εχει την ιδια λειτουργικη λογικη σαν τα Μποσε, μπορει το Σολ# να ειναι λιγο πιο μακρυ/μεγαλο σαν κλειδι απο αυτο που παιζεις τωρα.
Δηλ το Σολ# σκαει διπλα στο ΜΙ, μπορει και οχι.
Λογικα το εχεις δει το οργανο και το εχεις ακουσει για να το αγορασεις.

Κακα σχολια για τη μαρκα δεν βρηκα παντως στο Ιντερνετ.
Αντε με το καλο να το παραλαβεις και ανεβασε 1 βιντεο αν μπορεις να το ακουσουμε!!
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#6
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Να το είχα παίξει πριν το αγοράσω. Αλλά δεν το πήρα τότε λόγω οικονομικών. Σήμερα ήρθε το όργανο. Έχω εκπλαγεί.όσο το παίζω γίνεται και καλύτερο. Θα ανεβάσω κ βίντεο σε λίγο.

https://youtu.be/UTYcsbuykqM
Πολύ πρόχειρο παιδιά. Μέχρι. Να μάθω κ τα δάχτυλα να πατάνε επάνω. Γιατί είναι διαφορετικό με τα δαχτυλίδια.
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#7
(June 26th, 2017, 08:57)Sakis kalamata Wrote: Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Να το είχα παίξει πριν το αγοράσω. Αλλά δεν το πήρα τότε λόγω οικονομικών.  Σήμερα ήρθε το όργανο.  Έχω εκπλαγεί.όσο το παίζω γίνεται και καλύτερο. Θα ανεβάσω κ βίντεο σε λίγο.

https://youtu.be/UTYcsbuykqM
Πολύ πρόχειρο παιδιά.  Μέχρι. Να μάθω κ τα δάχτυλα να πατάνε επάνω. Γιατί είναι διαφορετικό με τα δαχτυλίδια.

Βγαζει ωραιο ηχο παντως!!
Αντε να δουμε/ακουσουμε και αλλο βιντεο!

Ποσο το πηρες αν επιτρεπεται??
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#8
Ευχαριστώ πολύ kosdan.να σαι καλά φίλε. Όντως βγάζει πολύ γλυκό Καθα το ήχο κλαρινου και είναι κ πολύ σωστό τονικα . Δεν πιέζομαι για να κουρδισει τις ψηλές. Κουρδιζουν μόνες τους. Το ίδιο κ οι χαμηλές. Το όργανο το πήρα 650 ευρώ κ είναι από σέρβις.
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#9
Καλησπέρα Σάκη!

Πολύ ωραίο το νέο σου όργανο! Καλορίζικο και καλόπαιχτο να είναι! Πολύ γλυκός ήχος και ωραίο παίξιμο!

Υ.Γ Μου αρέσει πολύ το φυσικό ''reverb'' που έχει στο μαγαζί σου  Cool
Reply
#10
Σκάρε σε ευχαριστώ πολύ. Με τιμάνε τα λόγια σου φιλε !!!
Μου αρέσει πολύ το όργανάκι. Έχει όγκο κ τα δαχτυλιδια το κουρδιζουν πολύ καλά. Το έχω χαρεί. Κ όσο περνά ο καιρός το συνηθίζω όλο κ περισσότερο.
Υγ. Το μαγαζί έχει ωραίο εφέ, αλλά το καλύτερο να ξέρεις είναι στο κλιμακοστασιο. Στις σκάλες του σπιτιού !!! Big Grin
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)