Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γαλλικό ή Γερμανικό σύστημα;
#1
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το γαλλικό σύστημα Boehm είναι κατάλληλο για δημοτική μουσική σε όλο το εύρος της. Παραδοσιακή, λαϊκή κλπ.
Ευχαριστώ
Reply
#2
Γεια σου atgklarino,

Λοιπόν, για αυτό το θέμα μπορείς να ακούσεις διαφορετικές απόψεις από πολύ κόσμο. Ο καθένας θα υποστηρίξει το όργανό του γιατι με αυτό έμαθε. Δε γνωρίζω κανέναν που να παίζει και με τα 2 είδη. Αυτό κυρίως γιατί οι δαχτυλισμοί είναι διαφορετικοί για μερικές νότες οπότε είναι μπέρδεμα.

Πες μου λίγο το ιστορικό σου και τους στόχους σου όμως και θα μπορέσω να σου απαντήσω καλύτερα.

Είσαι νέος κλαρινίστας, γνωρίζεις κλασσική μουσική και θες να εισαχθείς στο δημοτικό;
Reply
#3
Γεια σου tseliga

Με μουσική ασχολούμαι τελείως ειρασιτεχνικά και εμπειρικά. Παίζω φλογέρα παρασοδιακή και με πολλή προσπάθεια βγάζω μελωδίες σε κιθάρα και αρμόνιο. Από θεωρία ξέρω μόνο ποιες είναι οι νότες. Από μικρός ήθελα να μάθω κλαρίνο για ελληνική μουσική κυρίως παραδοσιακά και μετά λαϊκά κλπ. Αποφάσισα τώρα να ασχοληθώ σωστά με το κλαρίνο. Σε πολλές σελίδες στο Internet διάβασα ότι το Boehm είναι πιο πολύσιο και σύγχρονο όργανο και μπορεί να παίξει και παραδοσιακά ενώ τα Γερμανικά (Muller-Albert) περιορίζουν στα παραδοσιακά και ότι λοντως είναι σχεδόν απίθανο κάποιος να παίζει και τα δύο είδη. Επίσης ότι με τα Γερμανικά είναι πιθανό να δεις γρηγορότερα αποτελέσματα κάτι το οποίο δεν με απασχολεί και τόσο γιατί κυρίως για το μεράκι μου το θέλω και αν δώ ότι τα καταφέρνω προχοράω. Απλά έκανα την ερώτηση εδώ γιατί το site αφορά απλοκλειστικά το ελληνικό κλαρίνο. Και επειδή ήρθα σε επαφή με δύο γνωστούς κλαρινίστες έναν παραδοσιακό και έναν κλασσικό πρότειναν κι οι δύο Boehm. Όχι ότι μου απέρριψαν το Γερμανικό απλά επειδή προσφέρει περισσότερες δυνατότητες. Και επειδή έχω ακούσει και τα δύο σίδη σε αυτό το είδος μουσικής που με ενδιαφέρει δεν διαπίστωσα στον ήχο σημαντικές διαφορές. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το πώς παίζει το κλαρίνο ο καθένας.
Reply
#4
Χωρίς πολυλογίες θα σου πω τα θετικά κ τα αρνητικά όπως τα χω ζήσει :

Boehm:
Θα διάλεγα Boehm γιατί:
- Ανώτερη τεχνολογία, είναι πιο εύκολο να πετύχεις τη σωστή νότα λόγω περισσότερων κλειδιών.
- Δε φαλτσάρει τόσο (από μόνο τουWink
- Πιο ισσοροπημένο, δηλαδή η πίεση που χρειάζεται για να βγουν οι διαφορετικές νότες δεν αλλάζει τόσο από νότα σε νότα.
- Πολλοί κατασκευαστές και πολλά καλά μεταχειρισμένα.
- Κουρδισμένο από τον κατασκευαστή! Δηλαδή ξέρεις ότι αν δεν παίζει σωστά τότε κάνεις εσύ κάτι λάθος κ δεν είναι το όργανο.
- Πολλές επιλογές από μποκαδούρες (επιστόμιαWink οι οποίες ταιριάζουν με το όργανο και καλαμάκια τα οποία επίσης ταιριάζουν με όργανο + επιστόμιο.

Θα διάλεγα Albert γιατί:
- Έχει λιγότερα κλειδιά κ μου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία έκφρασης. Μπορώ να λυγίζω τις νότες πολύ πιο εύκολα στα δάκτυλα αλλά αυτό προϋποθέτει κ εμπειρία κ χτίσιμο ακοής.
- Μ' αρέσει να εξερευνώ διαφορετικούς συνδιασμούς με επιστόμια κ καλαμάκια κ να φτιάξω το δικό μου ξεχωριστό ήχο.
- Είμαι συναισθηματικός κ κληρονόμησα το κλαρίνο του παππού μου :-)
- Θέλω να μοιάζω με το Μάγκα, Αριστόπουλο κτλ..
- Δε θέλω να αλλάξω την παράδοση. Με Albert παίζανε με Albert θα παίζω.

Ως κατακλείδα:
Νομίζω πως μπορείς να παίξεις εξίσου καλά παραδοσιακή μουσική κ με τα δύο όργανα.
Μπορείς επίσης να δεις κ εβραίο ή βούλγαρο παραδοσιαλό κλαριντζή κ να ακούσεις μια ακόμα διάσταση των Boehm.
Και βεβαίως καλό είναι πριν επενδύσεις 1000 ευρώ να το παίξεις ο ίδιος να δεις πως το νιώθεις στο φύσημά σου.

Θα σου πω και μερικές τεχνικές λεπτομέρειες ως προς τις διαφορές.

Τα Γερμανικά κλαρίνα προσομοιάζουν περισσότερο έναν κύλινδρο απότι τα γαλλικά. Τα γαλλικά συνήθως αυξάνουν τη διάμετρο όπως πας προς την καμπάνα ενώ τα γερμανικά έχουν μικρότερη έως καμία αύξηση της διαμέτρου του κυλίνδρου. Στα καινούρια γερμανικά κλαρίνα αυτό έχει αλλάξει. Αν υπάρχει κάποια διαφορά τόνου τότε αυτό οφείλεται κυρίως στο σχήμα του 2ου μισού του κλαρίνου (κάτω μέροςWink. Χωρίς πολλούς τεχνικούς όρους αυτή η παραλληλότητα του 2ου μέρους μπορεί να δώσει μεγαλύτερη καθαρότητα και τονικό κέντρο. Κυρίως στις χαμηλές νότες αλλά παράλληλα χάνεται χρώμα.

Δε θα εμμείνω όμως καθόλου στα τεχνικά αφού αυτά αλλάζουν πολύ ακόμα και στον ίδιο κατασκευαστή ανεξάρτητα μοντέλου.

Κ βεβαίως μην αποκλείεις ότι μπορείς να παίξεις και τα 2 μοντέλα. Εξάλλου αν δεις και τα βίντεο που έχω στην ιστοσελίδα είναι ο τρόπος που το παίζεις το κλαρίνο που δίνει αυτό το ξεχωριστό παραδοσιακό άκουσμα. Τρίλιες ...χρόνοι κτλ..
Reply
#5
Ευχαριστώ πολύ!!!!!
Reply
#6
atgklarino, Τελικά τί αποφάσισες;;
Έχω και εγώ ένα Boehm αλλά ακόμα δεν το έχω παίξει.
Reply
#7
Boehm ξεκινάω. Είχα βρει ένα Boehm από πριν απλά ρώτησα πριν ξεκινήσω μήπως να ασχολιόμουνα με Muller τελικά. Και από διάφορα forum που διάβασα όσοι παίζουν με Boehm παραδοσιακά λένε πως είναι ευχαριστημένοι. Γιατί όπως είπε κι ο tseligas είναι ο τρόπος που θα παίξεις.
Reply
#8
Τί μάρκα είναι το δικό σου;
Reply
#9
Δεν είναι μάρκας. Είναι χειροποίητο.
Reply
#10
Ενδιαφέρον! μπορείς να ανεβάσεις φωτγραφία;
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)