Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κλαρινο Boosey
#1
Παιδια ξερετε τιποτα για τα Αγγλικα κλαρινα Boosey??

Λενε οτι εχει παρα πολυ καλο ηχο απλα δεν ειναι γαλικο κλειδι ή γερμανικο και για αυτο ειναι πιο φτηνα.

Αληθευει για τον ηχο?? Οτι εχει καλο καθαρο ηχο?
Reply
#2
Γεια σου Κώστα,

Κατά κοινή ομολογία τα κλαρίνα που χρησιμοποιούμε είναι τα Γαλλικά και ορισμένα Γερμανικά (κυρίως kohlert). Τα αγγλικά κλαρίνα δεν τα πολυδουλεύουμε κυιρίως για το λόγο του ότι τα περισσότερα από αυτά έχουν το λεγόμενο ''coackroach'' key (βλέπε στην εικόνα το κλειδί του Σολ# πόσο μεγάλο και μακρύ είναι), κάτι το οποίο δε βολεύει καθόλου. Τώρα σίγουρα κάποια από αυτά τα κλαρίνα είναι αξιόλογα και με καλό ήχο αλλά.... Rolleyes


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#3
Άρα πάω για Γαλλικό!!
Αυτό το αλλα στο τέλος με σκότωσε!! Χαχαχα
Σε ευχαριστω πολύ Γρηγόρη!!
Reply
#4
Καλησπέρα εχω προσπαθήσει να παιξω με τέτοιο κλαρινο (με μακρύ κλειδι σολ#) και ειναι πραγματικά πολύ άβολο!!!!
Reply
#5
http://m.ebay.com/itm/Antique-set-of-cla...0408.m2460 σαν αυτά εδώ
Reply
#6
(October 1st, 2016, 14:42)JohnAugust Wrote: http://m.ebay.com/itm/Antique-set-of-cla...0408.m2460 σαν αυτά εδώ

Καλησπερα Γιαννη,
αυτο που λεω δεν ειναι σαν αυτα. Αυτα εχουν μακρυ Σολ# αυτο που βρηκα ειχε κοντο κανονικο αλλα μου ειπε και ο σκαρτος και σε αλλα φορουμ πουδιαβασα δεν ακοουσα τα καλυτερα. Μιλαμε παντα για Ελληνικη παραδοσιακη μουσικη. Απο οτι διαβασα(δεν ξερω αν ειναι αληθεια) το μακρυ σολ βολευει πολυ τους ρουμανους.

Θα παρω η γαλλικο ή γερμανικο
Reply
#7
Αν δεν έχει μακρύ σολ# τότε από χειρισμό δεν έχει κάποιο πρόβλημα! Από κούρδισμα και
ήχο δεν μπορείς να ξέρεις,πρεπει να το δοκιμασεις !
Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πιό πολύ τα γαλλικά για είναι πιό λεπτο τι ξύλο αλλά και τα κλειδιά!!
Reply
#8
(October 1st, 2016, 15:38)kosdan Wrote:
(October 1st, 2016, 14:42)JohnAugust Wrote: http://m.ebay.com/itm/Antique-set-of-cla...0408.m2460 σαν αυτά εδώ

Καλησπερα Γιαννη,
αυτο που λεω δεν ειναι σαν αυτα. Αυτα εχουν μακρυ Σολ# αυτο που βρηκα ειχε κοντο κανονικο αλλα μου ειπε και ο σκαρτος και σε αλλα φορουμ πουδιαβασα δεν ακοουσα τα καλυτερα. Μιλαμε παντα για Ελληνικη παραδοσιακη μουσικη. Απο οτι διαβασα(δεν ξερω αν ειναι αληθεια) το μακρυ σολ βολευει πολυ τους ρουμανους.

Θα παρω η γαλλικο ή γερμανικο

Σίγουρα θα βολεύει κάποιους γι αυτό κιόλας υπάρχουν κλαρίνα με τέτοιο κλειδί αλλά θα πρόκειται για άλλη τεχνική!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Κλαρίνο CONN Vlaxos 0 114 August 6th, 2023, 07:36
Last Post: Vlaxos
  Κλαρινο KOHLER ΛΑ Sakis kalamata 18 28,141 February 7th, 2018, 03:53
Last Post: skaros
  Δακτυλισμοί σε boehm κλαρίνο. n30s 5 13,230 July 3rd, 2017, 03:24
Last Post: n30s
Question Κλαρινο απο ξυλο ελιας !!! Sakis kalamata 6 15,619 May 27th, 2017, 12:20
Last Post: grimbovo
  giorgos1971 Κλαρίνο Boehm tseligas 1 6,685 July 6th, 2016, 03:04
Last Post: skaros
  jazz κλαρινο zaxzax 3 10,371 January 10th, 2016, 17:55
Last Post: kosdan
  Αρχάριος - Τι κλαρίνο να πάρω για να βγάζω ήχο παν&#951 chriskoll 30 49,274 December 11th, 2013, 19:10
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)