Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τσάμικα!
#1
Παιδια Βρηκα ενα βοντεακι απο ενα πανηγυρια στη μάνη.Αλλα εδω παιζω με μια μπουκαδουρα των 15 ευρω κ ξυσμενο καλαμι. Εξου κ τα σφυριγματα κ τα φαλτσα. Τωρα με τη B45 δεν υπαρχουν αυτα. Ειχα σοβαρο προβλημα . Μπουκωνε πολυ ευκολα.Περιμενω τα σχολιά σας !!! https://youtu.be/4EZRAVWZ8Is
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#2
Γεια σου Σάκη, ωραίος γούσταρα το βίντεο καθώς παίζεις απ' τα αγαπημένα μου κομμάτια μέσα! Wink

Έχεις πολύ καλό ρυθμό και καλή φύσα. Εαν δουλέψεις λίγο το χρώμα περισσότερο και χρησιμοποιείς περισσότερο στακάτο θα είσαι πολύ καλός! Τα δάχτυλα πάνε καλά, έχουν λυθεί απ' ότι βλέπω. 

Υ.Γ Όλα τα λεφτά στο 0:42 που σου λέει κάτι ο τραγουδιστής  Big Grin Προφανώς για τον τόνο του κομματιού?
Reply
#3
Χαχαχαα... όχι δεν μου είπε για τον τόνο. Βασικά είδε να χορεύει ένα θεϊκός πισινός !!! Tongue

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Έχω ένα θέμα. Επειδή έπαιζα αρμόνιο μέχρι πέρσι, μου είναι λίγο δυσκολο να αλλάξω νοοτροπία στο παίξιμο. Αλλά σιγά σιγά τα καταφέρνω. Απλώς ακούω πάρα πολύ προσεκτικά. Το 99.9 αυτών που παίζω τα έχω μάθει μόνος Μου.θέλω όμως να βρω έναν καλό δάσκαλο να κανω μερικά μαθηματα. Να.μου δείξει κάποια κόλπα που έγω για να τα μάθω θα περάσουν χρόνια! !!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#4
σακη ειδα το βιντεακι σου και πιστευω οτι με τοσο λιγο καιρο που παιζεις εισαι ταλεντο.
εισαι και μεσα στο ρυθμο που αλλοι κανουν χρονια να το καταφερουν .
ενας πολυ καλος δασκαλος ειναι στην τριπολη ο γιαννης ο μελλιος ....εξαιρετικος στην δουλεια που κανει και φοβερος ανθρωπος .
εχει βγαλει πολλους επαγγελματιες ....
δεν ξερω αν σου πεφτει μακρια αλλα πραγματικα ειναι μοναδικος στη διδασκαλια του κλαρινου .
Reply
#5
Φιλε suntown Τον έχω ακούσει. Έχει βγάλει πολλούς πιτσιρικάδες που είναι απίστευτοι πεχταραδες . Είναι 45 λεπτά απ την Καλαμάτα. Αξίζει αυτός! !! Ίσως το χειμώνα τον επισκεφτώ μερικές φορές. Όσον αφορά το ρυθμό, πολύ μεγάλο ρόλο Παίζει το αρμόνιο κ με βοηθησε σ αυτό. Καθ ότι 17 χρόνια προϋπηρεσίας στα πανηγυρια με δαύτο !!! Tongue σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια κ τις συμβουλές σου !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#6
Το ότι ήδη γνωρίζεις ένα μουσικό όργανο είναι πάρα πολύ σημαντικό στο να προχωρήσεις γρήγορα και σε κάποιο άλλο. Ξέρεις μουσική γενικότερα κλίμακες δρόμους στοιχεία θεωρίας κτλ. Είναι προτέρημα αυτό και πρέπει να το εκμεταλλευτείς. Συνολικά κλαρίνο πόσος είναι ο καιρός που παίζεις?
Reply
#7
2 χρονια στο μουσικό σχολειο , όπου ξεκίνησα να μαθαίνω ασκήσεις .τον ένα χρόνο έπαιξα κ στη μπάντα του σχολείου. μετά το άφησα γιατί αρρωστησα πολυ σοβαρά, κ έλειπα στη Αθήνα για ένα χρόνο. Ύστερα το ξανά. Έπιασα για πάλι ένα χρόνο αλλά εντελώς περιστασιακά. Άρχισα να μελετάω αραιά κ που , αλλά είχα ένα πλαστικό κλαρινο κ με χαλούσε πολύ. Τώρα έχει ακριβώς 13 μήνες που έχω ξεκινήσει ξανά ,αλλά αυτή τη φορά αποφασισμένος, μιας κ πουλησα τα πλήκτρα επίτηδες, κ είχα το Νο 1 όργανο στην αγορά... korg pa3x . (Θα σας στείλω κ βιντεάκια)

12 μήνες ακριβώς έχω το ξύλινο όργανο στα χέρια μου , και συνολικά έχω μελετήσει περίπου 10 μήνες, αλλά τον τελευταίο μήνα σχεδόν καθημερινά 2-3 ώρες !!! Αυτά !!! Tongue
Επίσης το βασικό μου όργανο ήταν το μπουζούκι, εκεί πήρα 2ο πανπελοποννησιακο βραβείο στους μαθητικούς αγώνες... αλλά το άφησα κι αυτό.
Γενικά ασχολήθηκα με όλων των ειδών τα όργανα. Ούτι - βιολί - λαούτο - ταμπουρά- μπουζούκι 3χορδο -4χορδο -κρουστά παραδοσιακα - ντράμς, 6 χρόνια κλασικό πιάνο , βυζαντινή μουσικη 8 χρόνια , έπαιζα 17 όργανα. Λίγο απ όλα. ... Αυτό ήταν το κακό !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#8
φιλε σακη την εχεις την μουσικη στο αιμα σου . συνεχισε με το κλαρινο και ειμαι σιγουρος οτι θα τα πας περιφημα.
ηθελα να σε ρωτησω ......στο μουσικο σχολειο υπηρχε καποιο βιβλιο για τις ασκησεις που μαθαινατε εκει ?
Reply
#9
(August 10th, 2016, 11:48)suntown Wrote: φιλε σακη την εχεις την μουσικη στο αιμα σου . συνεχισε με το κλαρινο και ειμαι σιγουρος οτι θα τα πας περιφημα.
ηθελα να σε ρωτησω ......στο μουσικο σχολειο υπηρχε καποιο βιβλιο για τις ασκησεις που μαθαινατε εκει ?
Σε ευχαριστω suntown για τα καλα σου λογια.
Οσο για το βιβλιο ,Ναι. Αν θυμάμαι καλά ήταν ένα μεγάλο σε μέγεθος αλλά όχι πολύ παχύ. . Ήταν σε πάχος " Μπλέ τετραδιου" κ νομίζω έλεγε μέθοδος κλαρινου.  Χωρίς να είμαι σίγουρος.  Πάνε κ 18 χρόνια από τότε !!! Smile
Edit : το βιβλίο βρέθηκε.     
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#10
σ ευχαριστω σακη. αν καποια στιγμη το θυμηθεις μας το λες.......σε βοηθησε στα δαχτυλα ? αλλα μαλλον απ οτι βλεπω σιγουρα σε βοηθησε ...

εισαι αρχοντας .....σ ευχαριστω πολυ . συνηθως αυτο χρησιμοποιουν τα ωδεια
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)