Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΛΑΡΙΝΟΥ.
#1
Wink 
Καθώς στη καλαματα δεν υπάρχει κάποιο εργαστήρι που να επισκευάζει όργανα , αποφάσισα να το επιχειρίσω μόνος μου . Ύστερα από πολλά βίντεο στο internet κ πληροφορίες φίλων αποφάσισα να αρχίσω. ..  Έτσι έλυσα τα κλειδια, άλλαξα τις τάπες, αφού πρώτα τα γυαλίσα , πλύθηκε το σωμα του κλαρινου ,λάδωσα το ξύλο με ειδικό λαδι ,μέσα έξω , το άφησα να πιεί το λάδι κ ξεκίνησα τη συναρμολόγηση !!! Έφερα μια μια τις τάπες στη σωστή τους θέση κ το όργανο  έγινε ΣΑΝ καινούριο !!!
 Η συνέχεια ακολουθεί , ελπίζω να το απολαύσετε κ εσείς όπως κι εγώ !!!

                   

Εδώ είναι τελειωμένο.  Κ είναι μια καλλιτεχνική φωτογράφηση στο κρεπωλειο μου , λίγο μετά τη μελέτη ...     
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#2
Μπράβο φίλε μου συγχαρητήρια, πολύ καλή δουλειά!

Όταν λες ότι πλύθηκε το σώμα του κλαρίνου, τι ακριβώς εννοείς? Λάδι χρησιμοποίησες το λεγόμενο bore oil?
Reply
#3
Τι ωραιο οργανο και φωτογραφία!!! Τι μάρκα κ ηλικία ειναι;;
Reply
#4
(August 9th, 2016, 02:02)skaros Wrote: Μπράβο φίλε μου συγχαρητήρια, πολύ καλή δουλειά!

Όταν λες ότι πλύθηκε το σώμα του κλαρίνου, τι ακριβώς εννοείς? Λάδι χρησιμοποίησες το λεγόμενο bore oil?

Μπορεί να φωνάξεις αλλά πλυθηκε κανονικά με βουρτσάκι για τα δόντια κ κρεμοσάπουνο.Μετά το στεγνωσα φυσικά με αέρα. 
Big Grin
Λάδι δεν ξέρω πως το λένε.  Είναι ειδικό για ξύλο κλαρινου κ το περνάω δύο φορές το χρόνο !!! Big Grin

(August 9th, 2016, 03:40)tseligas Wrote: Τι ωραιο οργανο και φωτογραφία!!! Τι μάρκα κ ηλικία ειναι;;

Επάνω έχει χαραγμένο  " Lausanne vivey.  Foetisch freres SA. 
Ύστερα από πολύ ψάξιμο βρήκα αυτό το εργοστάσιο που τελικά έχει κλείσει το 1960. Ιδρύθηκε  γύρω στο 1870. Ήταν μουσικος οίκος κ έφτιαχνε πιάνα βιολιά κλσρινα κ χάλκινα.  Είχα βρει κ μια λίστα με το πόσα κλαρινα είχε φτιάξει κ σε ποια τονικότητα . Προσπάθησα να το ξαναβρω άλλα τελικά δε τα κατάφερα. Νομίζω όμως ότι έβγαλε περίπου στα 300 όργανα σαν το δικό μου.  Εμένα πρέπει να είναι η του 1900 ή του 1929. Αλλά μάλλον το 1929.
 Ένα μοντέλο σαν το δικό μου που είναι του 1900 έχει την ψυχή από πίσω.  Ενώ εμένα γυρίζει μπροστά !!!

Εδώ είναι το όργανο. Με την "ψυχη" στο πίσω μερος. Η φωτο ειναι απο το internet κ ειναι το μόνο ίδιο οργανο που μπορεσα να βρω... κ δεν ξέρω το γιατί .     
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#5
Πολύ ενδιαφέρον τα στοιχεία για το όργανο!

Ναι, το πλύσιμο με το σαπούνι δεν είναι και ότι καλύτερο για το ξύλο. Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ με το λάδι που χρησιμοποιείς? Καθώς ασχολούμαι κι εγώ με ρεκτιφιέ και είναι καλό να ανταλλάσουμε απόψεις.
Reply
#6
(August 9th, 2016, 12:46)skaros Wrote: Πολύ ενδιαφέρον τα στοιχεία για το όργανο!

Ναι, το πλύσιμο με το σαπούνι δεν είναι και ότι καλύτερο για το ξύλο. Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ με το λάδι που χρησιμοποιείς? Καθώς ασχολούμαι κι εγώ με ρεκτιφιέ και είναι καλό να ανταλλάσουμε απόψεις.

Να δεις με τι ενδιαφέρον διαβαζα εγώ εκείνο το Λίνκ που δε μπορώ να βρω τώρα !!! Sad
.το λάδι έχεις δίκαιο. Bore oil γράφει κ ειναι της yamaha. Κάπου είχα διαβάσει όμως ότι κάνει κ το μουρινελαιο.  Δεν ξέρω αν αληθεύει.  Το έχεις ακούσει αυτό ;
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#7
Ναι ισχύει, όπως επίσης και το αμυγδαλέλαιο!!
Reply
#8
το αμυγδαλελαιο χρησιμοποιειται συχνα. κανει πολυ καλη δουλεια και ειναι και οικονομικο .
το πουλανε χυμα
Reply
#9
Η αλήθεια είναι ότι το Bore oil είναι λίγο τσουχτερό απ ότι θυμάμαι ( γία την πισότητα που περιέχει το μπουκάλι). Αλλά με ένα Μικρό Μπουκαλάκι θα περάσει κανείς 2-3 χρόνια αν το χρησιμοποιεί για μόνο ένα όργανο !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#10
Καλημέρα και από μένα παιδιά.ΗΘελα να ρωτήσω μιας και εγώ έχω ένα εξίσου παλιό όργανο,πως γυάλισες τα κλειδιά;Τι χρησιμοποίησες;Γιατί και τα δικά μου χρειάζονται οπωσδήποτε!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
Photo Επισκευή σούστας Anagnostis 0 113 April 3rd, 2023, 13:44
Last Post: Anagnostis
  Συντηρηση κλαρινου nikosp007 3 7,340 August 26th, 2018, 10:25
Last Post: skaros
  Επισκευη κλαρινου Kunamuta 1 4,627 April 9th, 2018, 13:30
Last Post: tseligas
  Καθημερινή και μηνιαία συντήριση του κλαρίνου Greg 3 9,116 July 21st, 2013, 16:54
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)