Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παρουσίαση των κλαρίνων μας!
#11
(June 30th, 2016, 05:28)skaros Wrote: Παιδιά μην τσακώνεστε για το Buffet, ένα απλό οργανάκι είναι  Big Grin Big Grin Cool


Grimbovo έπαθα πλάκα με το όργανο! Κόλερτ και με βέργες όντως είναι πιο σπάνιο απ' ότι με ρόλλερς. Μπορείς να μας δώσεις κάποιες λεπτομέρειες, πως το βρήκες το όργανο κτλ?

Αυτό το κλαρίνο το αγόρασα απο το eBay , το πούλαγε μη Ελληνίδα που μένει έξω από το σινδευ της Αυστραλίας Όσοι το έχουν ποιασει να παιξουν έχουν παθει πλάκα με τον χειρισμό και τον ήχο .Έχει τέλειο χυρισμο?

(June 30th, 2016, 07:31)grimbovo Wrote:
(June 30th, 2016, 05:28)skaros Wrote: Παιδιά μην τσακώνεστε για το Buffet, ένα απλό οργανάκι είναι  Big Grin Big Grin Cool


Grimbovo έπαθα πλάκα με το όργανο! Κόλερτ και με βέργες όντως είναι πιο σπάνιο απ' ότι με ρόλλερς. Μπορείς να μας δώσεις κάποιες λεπτομέρειες, πως το βρήκες το όργανο κτλ?

Αυτό το κλαρίνο το αγόρασα απο το eBay , το πούλαγε μη Ελληνίδα που μένει έξω από το σινδευ της Αυστραλίας Όσοι το έχουν ποιασει να παιξουν έχουν παθει πλάκα με τον χειρισμό και τον ήχο .Έχει τέλειο χυρισμο?
[quote pid='4810' dateline='1467289915']
Έχει τους κωδικούς και σφραγιδε τηςkohlert αλλα είναι made in Austria.
[/quote]
Reply
#12
   

απο αριστερα JOHN SUSTER χρονολογιας 1910 με 1915
kohlert και klingson SIb kai LA .
Reply
#13
Καλησπέρα!! Έχει κανενα απο τα μελη ντο κλαρινο ;
Reply
#14
(June 30th, 2016, 10:45)suntown Wrote: απο αριστερα JOHN SUSTER χρονολογιας 1910 με 1915
kohlert και klingson SIb kai LA .
ετΕξαιρετικά εργαλεία το klingson τι χρονολογία είναι,Έχει το ίδιο φινίρισμα έτσι λεπτο δουλεια
Όπως το kohlert?Η klingson βγάζει ακόμα Κλαρινα για αυτό ρωτάω.
Reply
#15
Ωραία συλλογή Suntown!  Wink
Reply
#16
Suntown,ποιο απ'ολα σε βολευευει και ακούγεται καλύτερα;
Reply
#17
ta klingson ειναι  περιπου κλαρινα του 1980 . ειναι εξαιρετικα οργανα και πολυ καλα κουρδισμενα. θεωρουνται τα καλυτερα της σημερινης εποχης.
εγω παιζω με το suster γιατι εχει πιο μαλακο χειρισμο  ( ασημενια κλειδια ) και με βολευει καλυτερα λογω μεγαλων δαχτυλων που εχω και εχει επισης πολυ ωραιο ηχο. καλοκουρδισμενο οργανο.
το κολερτ εχει ωραιο ηχο αλλα θελει σερβις . δεν ειναι albert. ειναι ohler system .
Παντως αν καποιος σημερα ηθελε να αγορασει ενα καλο οργανο πιστευω θα επρεπε να παρει το klingson hammersmith
Reply
#18
Εχω ακούσει πάρα πολύ  καλά λόγια το μόνο που δέν ξέρω ,εάν είναι ελαφρειά σάν τα Kohlert  , γενικά τα παλιά όργανα δέν είναι χονδροκομένα ,εδώ στη ελλάδα ποιός τα φέρνει ? Εχω βρεί κάποιο Σαιτ απο έξω  , αλλά αμά δέν το ποιάσεις στα χέρια σου να το δεις πως κάθετε, χειρισμό ένα σε βολέυει κ.αλ ..
Reply
#19
Τα hammerschmidt θεωρούνται ίσως τα κορυφαία albert μοντέλα τα οποία βγαίνουν καινούρια στην αγορά. Η τιμή τους πηγαίνει γύρω στα 1600 ευρώ απλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όσων αφορά το κούρδισμα του οργάνου κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό. Ξέρεις ότι το όργανο είναι σωστό. Απ' την άλλη αυτό που λέει ο Grimbovo έχει δίκιο. Πολλούς δεν τους βολεύουν τα hammer στα χέρια και το έχω συναντήσει και με δικούς μου γνωστούς οι οποίοι τα πούλησαν (ένα σι μπεμόλ και ένα λα).
Reply
#20
ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΟΤΑΝ Ο ΜΙΧΑΛΙΤΣΙΑΝΟΣ .
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΟΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SIb ΚΑΙ ΤΟ ΛΑ.
ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΗΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)