Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
καλισπερα σε ολο τον πλανητη
#1
ενα μεγαλο μπραβο σε οποιουσ εκαναν αυτο το σαιτ .....ειμαι κι εγω λατρησ του κλαρινου και εχω λιγο καιρο που θελω να μαθω κλαρινο ...απ οτι εχω καταλαβει ολο αυτο τον καιρο που ασχωλουμαι λογικα για να μαθει καποιοσ πρεπει τουλαχιστον να μαθει να γνωριζει τισ νοτεσ ...πωσ μαθενονται οι νοτεσ απο ενα ασχετο στη μουσικη .....
Reply
#2
velaora Wrote:ενα μεγαλο μπραβο σε οποιουσ εκαναν αυτο το σαιτ .....ειμαι κι εγω λατρησ του κλαρινου και εχω λιγο καιρο που θελω να μαθω κλαρινο ...απ οτι εχω καταλαβει ολο αυτο τον καιρο που ασχωλουμαι λογικα για να μαθει καποιοσ πρεπει τουλαχιστον να μαθει να γνωριζει τισ νοτεσ ...πωσ μαθενονται οι νοτεσ απο ενα ασχετο στη μουσικη .....
Καλησπερα velaora και καλως ορισες στο klarinogreek.
Να σου πω την αληθεια σε αυτο θα σε βοηθησουν τα παιδια που εχουν το σαιτ ή και που παιζουν χρονια.
Εγω ειμαι αρχαριος σαν εσενα για αυτο το μονο που μπορω να κανω αυτη τη στιγμη ειναι μονο να σε καλωσορισω και σε σχεση με το οργανο (οτι μου εχουν πει εδω και εχουν δικιοWink υπομονη και επιμονη, τιποτα αλλο!!
Καλως ορισες!!
Reply
#3
velaora Wrote:ενα μεγαλο μπραβο σε οποιουσ εκαναν αυτο το σαιτ .....ειμαι κι εγω λατρησ του κλαρινου και εχω λιγο καιρο που θελω να μαθω κλαρινο ...απ οτι εχω καταλαβει ολο αυτο τον καιρο που ασχωλουμαι λογικα για να μαθει καποιοσ πρεπει τουλαχιστον να μαθει να γνωριζει τισ νοτεσ ...πωσ μαθενονται οι νοτεσ απο ενα ασχετο στη μουσικη .....

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήλθες στη σελίδα μας! Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

Καταρχήν έχεις στην κατοχή σου κάποιο κλαρίνο?

Σαφώς και στην αρχή πρέπει να γίνει μια γνωριμία με το όργανο. Στο να μάθεις τις νότες πάνω στο κλαρίνο θα σε βοηθήσουν κάποια σχεδιαγράμματα τα οποία υπάρχουν διαθέσιμα τα οποία εξηγούν αναλυτικά με εικόνα το πιάσιμο κάθε νότας πάνω στο κλαρίνο.
Reply
#4
καλημερα κι απο μενα ..εχω ενα οργανο μποεμ σιμπ απλα κολησα ...εγω οταν ασχολιθικα και αγορασα το οργανο μαλλον χτυπησα λαθοσ πορτεσ .Η εγω το εχω καταλαβει λαθοσ ..ολοι οσουσ ρωτησα θελουν απλα να μαθω 10 τργουια παπαγαλια και να ειμαι ο τελειωσ μαθητησ ..εγω θελω να μαθω το πενταγραμο αλλα τελεικα απο νοτεσ γιοκ ...τι να κανω τωρα ?απο που αρχιζω ?βασικα ηθελα καποιοσ να με μαθη τισ νοτεσ και γενικα το πενταγραμο και καποιεσ ασκησησ σωστα ..οποιοσ μπορει ασ βοηθηση γιατι απελπιστικα ευχαριστω για το καλωσορισμα ?
Reply
#5
(January 13th, 2016, 06:15)velaora Wrote: καλημερα κι απο μενα ..εχω ενα οργανο μποεμ σιμπ απλα κολησα ...εγω οταν ασχολιθικα και αγορασα το οργανο μαλλον χτυπησα λαθοσ πορτεσ .Η εγω το εχω καταλαβει λαθοσ ..ολοι οσουσ ρωτησα θελουν απλα να μαθω 10 τργουια παπαγαλια και να ειμαι ο τελειωσ μαθητησ ..εγω θελω να μαθω το πενταγραμο αλλα τελεικα απο νοτεσ γιοκ ...τι να κανω τωρα ?απο που αρχιζω ?βασικα ηθελα καποιοσ να με μαθη τισ νοτεσ και γενικα το πενταγραμο και καποιεσ ασκησησ  σωστα ..οποιοσ μπορει ασ βοηθηση γιατι απελπιστικα ευχαριστω για το καλωσορισμα ?

Μπορει να σου φανει παραξενο αλλα της νοτες στο πενταγραμμο της εμαθα απο αυτο το σαιτ http://musteach.com/el/music_training (στα αριστερα εχει μενου και διαλεγεις ασκησεις οπως να βρεις τις νοτες στο πενταγραμμο κλπ)  και απο βιντεο στο youtube 

 και 


Οι εξηγησεις που δινει το παλιακρι στο βιντεο ειναι απλες και κατανοητες!!

Καλη συνεχεια!!
Reply
#6
Καλησπέρα Velaora και από εμένα και καλως ήρθες στο σαιτ!
Εκτιμώ πολύ τη θέλησή σου να μάθεις πεντάγραμμο κτλ. Και θα ανεβάσουμε πολύ σύντομα στο σαιτ και τραγούδια σε πεντάγραμμο τα οποία θα σε βοηθήσουν πολύ. Ακόμα θα μπορείς να τα παίζεις με τις πραγματικές ηχογραφήσεις γιατί έχουν φτιαχτεί βάση αυτών.
Reply
#7
ευχαριστω ολουσ σασ για τη βοηθεια ...εχω μια απορια ..παραληλα με τισ νοτεσ να αρχισω καποιεσ ασκησησ ? η ειναι λαθοσ?
Reply
#8
Δεν υπάρχει λόγος να μην ξεκινήσεις άμεσα ασκήσεις στο όργανο... η μελέτη του σολφέζ είναι καλή για να διαβάσεις μουσική...αλλά ξεκίνα άμεσα τις απλές ασκήσεις ώστε το αυτί σου να συνηθίσει την αντιστοιχία με τις νότες!
Έχουμε τις ασκήσεις μηχανισμού στο σαιτ που περνάει από 64 ασκήσεις τους πιο συμαντικούς δαχτυλισμούς στο όργανο.
Από εκεί θα σου σύστηνα να ξεκινήσεις!
Reply
#9
στο σαιτ ποσ κανω λογαριασμο?
Reply
#10
www.klarinogreek.com
Πάτα πανω δεξιά που λεει SIGN IN ..μετά REGISTER και ακολούθησε οδηγίες...Θα χρειαστείς να αγορασεις κάποια συνδρομή για να έχεις πρόσβαση στα βίντεο!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)