Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αναγνώριση φθόγγων, κλιμάκων και διαφορα αλλα, μ&#
#1
Καλημερα,
σε αυτο το σαιτ μπορει καποιος να μαθει και να αναγνωρίζει τους φθόγγους, τις κλιμακες, οπλισμους κλπ.
Εγω παντως που ειμαι αρχαριος με βοηθεισε να διαβαζω της νοτες στο πενταγραμμο.
Για τους πιο πρωχορημενους μπορει να βοηθησει σε κατι αλλο.
Αριστερα εχει το μενου, πειραματιστειτε, εχει πολυ ενδιαφερον

Το σαιτ ειναι: http://musteach.com/el/music_training/th...gnatures/1

(Ελπιζω να το εχει βαλει στο σωστο τοπικWink
Reply
#2
Ωραίο και ενδιαφέρον, δεν το γνώριζα!

Μου άρεσε περισσότερο το ear training για την εξάσκηση του αυτιού για πιο προχωρημένους!
Reply
#3
Εμενα μου αρεσε πολυ το παιχνιδι μνημης που εχει να κανει με τον ηχο της νοτας.
Οσο για το ear training θελω καιρο ακομα!!
Σιγα σιγα θα φτασω και στα αλλα επιπεδα, δεν βιαζωμαι να μαθω να παιζω ολοκληρο τραγουδι απο το 3ο μαθημα!! Αυτα δεν γινονται!
Υπομονη, επιμονη, αγαπη και ωρες ασχολιας!! Με λιγα λογια σταθερα βηματα!!
Ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους!!
Reply
#4
Έτσι είναι!

Ένα λάθος που κάνουν πολλοί ενήλικες ανεξαρτήτου μουσικού οργάνου είναι ότι δεν έχουν υπομονή και βιάζονται να μάθουν γρήγορα τραγούδια. Δεν είναι έτσι όμως, για να υπάρξει σωστή και γρήγορη βελτίωση πρέπει να υπάρχει μεθοδικότητα.
Reply
#5
Πως συνδεόμαστε σε αυτό το ΣΑΙΤ δεν μπορω να ακούσω τίποτα ...
Reply
#6
grimbovo Wrote:Πως συνδεόμαστε σε αυτό το ΣΑΙΤ δεν μπορω να ακούσω τίποτα ...
Κανε κλικ στον συνδεσμο (λινκWink ή κανε copy paste το λινκ στο προγραμμα περιηγησης που χρησιμοποιεις. (Firefox, Internet explorer, google, safari etc)
Reply
#7
Υπαρχει μια εφαρμογη για Android smart phones οπου βοηθαει στον δαχτυλισμο και γενικα που ειναι oi νοτες κλπ πανω στο οργανο αλλα και στο 5γραμμο.
Επισης μπορεις να ακουσεις τον ηχο αλλα να κανεις και συνδιασμους.
Η εφαρμογη λεγεται clarinet fingering και υπαρχει για Γερμανικο και Γαλικο συστημα και επισης αναλογα με τα κλειδια οπου εχει καθε οργανο.
Σιγουρα θα υπαρχει κατι αναλογο και για τα iPhones

Επισης βρηκα και απλα τραγουδια με τις βασικες νοτες που ειναι για αρχαριους http://www.clarinetcloset.com/easy-clari...page1.html.
(τα τραγουδια ειναι παιδικα βεβαια αλλα ειναι πολυ καλα για να στρωσουν τα δαχτυλα και να διαβαζει κανεις νοτες )

Μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει καποιο τραγουδι πολυ απλο για αρχαριους στο φορουμ??
Reply
#8
Καλησπέρα!

Ενδιαφέρον μου ακούγεται η συγκεκριμένη εφαρμογή!
Γενικά να ξέρεις πως εδώ στη σελίδα μας μπορείς να ζητήσεις όποιο τραγούδι θέλεις για εκμάθηση και για οποιοδήποτε επίπεδο. Σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να δεις τις κλίμακες- δρόμους και κατ' επέκταση δες τη ''γερακίνα'', ένα απλό κομμάτι σχετικά!
Reply
#9
skaros Wrote:.Σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να δεις τις κλίμακες- δρόμους και κατ' επέκταση δες τη ''γερακίνα'', ένα απλό κομμάτι σχετικά!
Τα περισσοτερα τα εχω δει, αλλα δεν τα εχω κανει πρακτικη μην λεω ψεματα.
Απλα εχω παρει μποεμ με 17 κλειδια και αλαζουν αρκετα οι ψιλες νοτες (στο να τις παραγεις, τι κλειδια να χρεισημοποιησειςγενικαWink και για αυτο το εβαλα!
Εμενα με βοηθαει να σου πω την αληθεια να βρω που ειναι οι ψιλες νοτες.
Σε ευχαριστω για την απαντηση/τραγουδι.
Ξερω οτι ειναι πολυ νωρις να το παιξω απλα θελω να δω που βρισκομαι γιατι κανω και θεωρια.
Θελω να μαθω να διαβαζω το 5γραμο κι ολας για να μπορω να παιζω και αλλου ειδους τραγουδια.
Reply
#10
Το να διαβάζεις μουσική σίγουρα θα σε βοηθήσει σε κάποια είδη μουσικής και γενικότερα κάθε είδους γνώση είναι πάντοτε καλή και χρήσιμη.

Η αλήθεια είναι πως είναι νωρίς ακόμα για τραγούδι. Πρώτα απ' όλα πρέπει να δεις τα βίντεο που αφορούν τους αρχαρίους. Μετά να προχωρήσεις σε βασικές ασκήσεις που υπάρχουν στο σάιτ και στη συνέχεια στις κλίμακες. Στο ενδιάμεσο μπορείς να ξεκινήσεις να μαθαίνεις και κάποιο απλό τραγούδι Smile
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Ήχος και εφέ pkontovas 8 9,131 February 8th, 2019, 18:11
Last Post: tseligas
  Αναμονή από την ώρα που ρυθμίζουμε ήχο μέχρι και & atgklarino 10 19,215 January 21st, 2014, 11:26
Last Post: atgklarino
  Μαλακωμα ήχου, μόρια, γλιστρημα και άλλα tsarouxis 6 14,248 August 5th, 2013, 13:26
Last Post: Greg

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)