Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ευχαριστω πολυ τον skaros και τον τσελιγκα!
#5
tseligas Wrote:Πες μας λίγα λόγια για την ιστορία σου κ πως αποφασισες να μάθεις κλαρινοBig Grin
Να σου πω την αληθεια δεν εχω ιστορια στην μουσικη, το μονο που ξερω ειναι τις νοτες σε
A-B-C στο βιολι ομως επειδη παιζει ο πιτσιρικας μου. Ειναι 6,5 χρονων και παιζει τα τελευταια 2 χρονια βιολι. Α, επισης η γυναικα μου παιζει κιθαρα, πηγαινε 6 χρονια οταν ηταν πιτσιρικα και μετα μονη της για χομπυ και για παρτυ της. Με λιγα λογια ολοι εχουν λιγο πολυ μουσικη παιδεια εκτος απο εμενα. Παντα ηθελα να μαθω ενα μουσικο οργανο και παντα το αφηνα για αργοτερα. Γιατι κλαρινο?? Λοιπον, τα μονα οργανα που μου αρεσουν ειναι το σαξωφονο και το κλαρινο ακουστικα και ημουνα μεταξυ αυτον τον οργανων το τελευταιο χρονο αλλα πριν κανα μηνα ειχα παει σε μια θεατρικη παρασταση και ειχαν ζωντανη μουσικη.
Εκει ηταν ενας μουσικος ο οποιος επαιζε και τα δυο οργανα, κλαρινο και σαξοφωνο και σκεφτηκα οτι ηταν η ευκαιρια να ακουσω το καθενα τι ηχους εχει το ιδιο βραδυ και να τα συγκρινω. Το λεω αυτο γιατι εχω ακουσει πολλες φορεσ κλαρινο, απο πανηγυρια κλπ οπως και σαξοφωνο απο μουσικες σκηνες αλλα ποτε δεν ειχε τυχει να ακουσω και τα δυο το ιδιο βραδυ. Εκεινο το βραδυ καταλαβα οτι ο ηχος του κλαρινου με αγγιζει πιο πολυ και οτι μπορει να παιξει μεγαλη γκαμα τραγουδιων. Απο παραδοσιακη μουσικη μεχρι τζαζ και δεν ξερω και τι αλλο. Για αυτο και το κλαρινο που παραγγειλα ειναι μποεμ γιατι δεν θελω να παιζω αποκλειστικα παραδοσιακα τραγουδια αλλα μια πιο ευρυτερη γκαμα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ενα απο τα τραγουδια που θελω να μαθω και ελπιζω να τα καταφερω μεχρι το καλοκαιρι ειναι η Ιτια γιατι ειναι το αγαπημενο του πατερα μου και το καλοκαιρι που θα παω Ελλαδα θα ηθελα να του το παιξω και να του κανω εκπληξη. Για αυτο αλωστε δεν του εχω πει τιποτα γιατι θελω να δω την εκφραση του οταν με δει να παιζω το αγαπημενο του τραγουδι. (τωρα αν το παιζω καλα ή φαλτσαρο ειναι αλλο θεμαWink Επισης το κλαρινο το ακουω απο μικρος και ο ηχος του μου ειναι πολυ οικειος και πιστευωοτι ειναι και challenge να μαθει κανεις κλαρινο!! Το ξερω οτι θελει πολυ δουλεια και χρονο και ελπιζω να τα καταφερω γιατι ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος φετος οχι μονο λογο εργασιας και οικογενειας αλλα και επειδη ξεκινησα και τελειωνω το πανεπιστημιο φετος. (αρα απο οτι καταλαβατε ειμαι της αποψης οτι ο ανθρωπος δεν σταματαει ποτε να μαθαινειWink
Reply


Messages In This Thread
Ευχαριστω πολυ τον skaros και τον τσελιγκα! - by kosdan - October 28th, 2015, 20:08

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)