Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ευχαριστω πολυ τον skaros και τον τσελιγκα!
#1
Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα!!
Οπως θα καταταλαβατε ειμαι νεος μελος στο φορουμ και τωρα θα ξεκινησω να εχω επαφη με την μουσικη και το κλαρινο.
Θελω να ευχαριστω παρα πολυ τον skaros που με βοηθησε στην επιλογη κλαρινου.
Ανταλαξαμε πολλα μυνηματα, λινκ και πληροφοριες και στο τελος με εκανε να ανεβασω το μπατζετ μου και να παρω κατι πιο καλο απο αυτο που υπογιζα.
Στην αρχη ηθελα να αγορασω καποιο κλαρινο (οπως διαβασατε καποιοWink γυρω στα 200-250 ευρω. Τελικα μετα απο πολλα μυνηματα που ανταλαξαμε και της πληροφοριες απο τους χρηστες του φορουμ (αφου το διαβαζω καθημερινα τις τελευταιες 5 μερεςWink αποφασισα να παρω ενα πιο καλο οργανο για τους εξης λογους:
1. Ποιοτητα ηχου
2. Των τραγουδιων που θελω να παιξω
3. Μεταπωληση
Επισης δεν αξιζει πιστευω να παρω ενα απλο οργανο με 200 ευρω και μετα απο κανα χρονο να πληρωνα παλι αλλα 500 γα να παρω ενα πιο καλο.
Ο skaros μου προτεινε καλα οργανα και ενα απο αυτα ηταν το Buffet B10 και τελικα παραγγειλα Buffet αλλα το Β12 MusicMusic http://www.buffet-crampon.com/en/content/b12 MusicMusic
Τις επομενες μερες θα το παραλαβω και ανυπομονω απο τωρα!!

Επισης θελω να ευχαριστησω και τον τσελιγκα που μου εφτιαξε ενα τεχνικο προβλημα το οποιο ειχα και τωρα εχω πληρει προσβαση στο φορουμ.

skaros και τσελιγκα σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και καλο κουραγιο στο δυσκολο δρομο που εχετε χαραξει!!
Reply
#2
Καλημέρα φίλε μου και καλώς ήλθες στη σελίδα μας!

Σε ευχαριστούμε ειλικρινά για τα καλά σου λόγια! Είναι χαρά μας να μπορούμε να βοηθάμε ανθρώπους οι οποίοι θέλουν να ασχοληθούν με τη μουσική και κατ' επέκταση με το κλαρίνο.

Στη σελίδα μας θα βρεις πολλά βίντεο για αρχαρίους για να κάνεις ένα σωστό ξεκίνημα και από εκεί και πέρα κλίμακες, ασκήσεις και φυσικά πάρα πολλά τραγούδια!Smile
Reply
#3
skaros Wrote:Στη σελίδα μας θα βρεις πολλά βίντεο για αρχαρίους για να κάνεις ένα σωστό ξεκίνημα και από εκεί και πέρα κλίμακες, ασκήσεις και φυσικά πάρα πολλά τραγούδια!Smile
Σιγουρα θα γραφτω και θα κανω on-line μαθηματα απλα περιμενω να παρω το εργαλειο πρωτα!! Λογικα αυριο μεθαυριο θα ερθει. Idea!Idea!Idea!
Ερωτηση, τις νοτες στα course ειναι σε ντο-ρε-μι ή σε A-B-C??? Τις εχω μαθει σε A-B-C για αυτο ρωταω!
Reply
#4
Kosdan! μεγάλη μας χαρά να σε βοηθήσουμε στα δύσκολα πρώτα βήματα! Οι νότες είναι ντο ρε μι...αλλά μην το φοβάσαι..είναι συνήθεια...Πες μας λίγα λόγια για την ιστορία σου κ πως αποφασισες να μάθεις κλαρινοBig Grin
Reply
#5
tseligas Wrote:Πες μας λίγα λόγια για την ιστορία σου κ πως αποφασισες να μάθεις κλαρινοBig Grin
Να σου πω την αληθεια δεν εχω ιστορια στην μουσικη, το μονο που ξερω ειναι τις νοτες σε
A-B-C στο βιολι ομως επειδη παιζει ο πιτσιρικας μου. Ειναι 6,5 χρονων και παιζει τα τελευταια 2 χρονια βιολι. Α, επισης η γυναικα μου παιζει κιθαρα, πηγαινε 6 χρονια οταν ηταν πιτσιρικα και μετα μονη της για χομπυ και για παρτυ της. Με λιγα λογια ολοι εχουν λιγο πολυ μουσικη παιδεια εκτος απο εμενα. Παντα ηθελα να μαθω ενα μουσικο οργανο και παντα το αφηνα για αργοτερα. Γιατι κλαρινο?? Λοιπον, τα μονα οργανα που μου αρεσουν ειναι το σαξωφονο και το κλαρινο ακουστικα και ημουνα μεταξυ αυτον τον οργανων το τελευταιο χρονο αλλα πριν κανα μηνα ειχα παει σε μια θεατρικη παρασταση και ειχαν ζωντανη μουσικη.
Εκει ηταν ενας μουσικος ο οποιος επαιζε και τα δυο οργανα, κλαρινο και σαξοφωνο και σκεφτηκα οτι ηταν η ευκαιρια να ακουσω το καθενα τι ηχους εχει το ιδιο βραδυ και να τα συγκρινω. Το λεω αυτο γιατι εχω ακουσει πολλες φορεσ κλαρινο, απο πανηγυρια κλπ οπως και σαξοφωνο απο μουσικες σκηνες αλλα ποτε δεν ειχε τυχει να ακουσω και τα δυο το ιδιο βραδυ. Εκεινο το βραδυ καταλαβα οτι ο ηχος του κλαρινου με αγγιζει πιο πολυ και οτι μπορει να παιξει μεγαλη γκαμα τραγουδιων. Απο παραδοσιακη μουσικη μεχρι τζαζ και δεν ξερω και τι αλλο. Για αυτο και το κλαρινο που παραγγειλα ειναι μποεμ γιατι δεν θελω να παιζω αποκλειστικα παραδοσιακα τραγουδια αλλα μια πιο ευρυτερη γκαμα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ενα απο τα τραγουδια που θελω να μαθω και ελπιζω να τα καταφερω μεχρι το καλοκαιρι ειναι η Ιτια γιατι ειναι το αγαπημενο του πατερα μου και το καλοκαιρι που θα παω Ελλαδα θα ηθελα να του το παιξω και να του κανω εκπληξη. Για αυτο αλωστε δεν του εχω πει τιποτα γιατι θελω να δω την εκφραση του οταν με δει να παιζω το αγαπημενο του τραγουδι. (τωρα αν το παιζω καλα ή φαλτσαρο ειναι αλλο θεμαWink Επισης το κλαρινο το ακουω απο μικρος και ο ηχος του μου ειναι πολυ οικειος και πιστευωοτι ειναι και challenge να μαθει κανεις κλαρινο!! Το ξερω οτι θελει πολυ δουλεια και χρονο και ελπιζω να τα καταφερω γιατι ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος φετος οχι μονο λογο εργασιας και οικογενειας αλλα και επειδη ξεκινησα και τελειωνω το πανεπιστημιο φετος. (αρα απο οτι καταλαβατε ειμαι της αποψης οτι ο ανθρωπος δεν σταματαει ποτε να μαθαινειWink
Reply
#6
Σημερα παρελαβα το εργαλιο!! Προσπαθησα να παιξω λιγο αλλα πολυ φαλτσο λεμε!! Σπανια εβγαζε σωστο ηχο και ολη την ωρα ψαχνω που να βαλω το κατω χειλος η τα δοντια μου. Γενικα το στομα μου.
Οι μονοι που ηταν ενθουσιασμενοι με τα φαλτσα μου ηταν τα 2 καναρινια που εχω. Ο γιος μου με εκραξε και μου ειπε εκτος οτι ειμαι φαλτσος και ασχετος δεν εχω ρυθμο. Μου ειπε να του δωσω το κλαρινο για 2 μερες να δει που ειναι οι νοτες και μετα θα μου εξηγησει πως παιζεται!!
Το οργανο ειναι πανεμορφο!!
Reply
#7
Καλημέρα φίλε μου!

Πολύ όμορφη η ιστορία σου! Καλορίζικο το νέα σου όργανο!

Για να βοηθηθείς με τα βασικά μπορείς να ξεκινήσεις άμεσα με τα μαθήματα που υπάρχουν στο section ''Beginners course'' για αρχαρίους. Εκεί θα βρεις διάφορα βίντεο που θα σε βοηθήσουν να ξεκινήσεις με σωστό τρόπο την ενασχόλησή σου με το κλαρίνο!
Reply
#8
skaros Wrote:να ξεκινήσεις άμεσα με τα μαθήματα που υπάρχουν στο section ''Beginners course'' για αρχαρίους.
Καλημερα,
σιγουρα θα αρχισω τα μαθηματα και εχω σκοπο να διαλεξω πρωτα για ενα μηνα. Εχθες τελικα βρηκα πως να βγαζω "σωστο" ηχο.
Ερωτηση, οι πανω οπες του κλαρινου ειναι οι νοτες C,D,E,F,G αυτες που ειναι στο κατω μερος ποιες ειναι?? Απο περιεργια!! Εχει πουθενα εδω στο σαιτ καποια φωτο η κατι αναλογω που εξηγει ποια νοτα ειναι η καθε τρυπα??
Reply
#9
Επισυνάπτω έναν αναλυτικότατο οδηγό όπου δείχνει όλους τους δαχτυλισμούς των νοτών πάνω στο κλαρίνο.
Όπως βλέπουμε κάποιες νότες έχουν και εναλλακτικούς δαχτυλισμούς. Έχω σημειώσει με γαλάζιο πλαίσιο και κατ' επέκταση έχω υπογραμμίσει το αντίστοιχο σχεδιάγραμμα των δαχτυλισμών τους οποίους χρησιμοποιούμε κατά κύρια βάση.

Ελπίζω να βοηθάει!


Attached Files
.pdf   Basic Fingering Chart for Albert clarinet.pdf (Size: 367.75 KB / Downloads: 11)
Reply
#10
skaros Wrote:Έχω σημειώσει με γαλάζιο πλαίσιο και κατ' επέκταση έχω υπογραμμίσει το αντίστοιχο σχεδιάγραμμα των δαχτυλισμών τους οποίους χρησιμοποιούμε κατά κύρια βάση.
Εισαι απιστευτος!! Πολυ καλη δουλεια!! Ο δαχτυλισμος ειναι για γερμανικου τυπου απο οτι βλεπω αλλα πιστευω οτι ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΘΑ ειναι ιδιο με το γαλικο που εχω!!
1000 ευχαριστω και παλι και απο δευτερα συστηματικα μαθηματα!!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)