Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΡΥΘΜΟΣ ΚΑΙ BACKING TRACKS
#1
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΣΤΑ BACKING TRACKS ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΗΜΕΙΟ.
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΒΑCKING ΣΚΕΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ . ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ . ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ Ο ΒΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ .
Reply
#2
Έχεις δίκιο Suntown, το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό και σκοπεύω σιγά σιγά να αρχίσω να το κάνω! Έχεις καμία προτίμηση για αρχή?
Reply
#3
Πάντος , με όλο το θάρρος  έγω έχω παρατηρήσει στοω ευατό μου , ότι  έχω θέμα στα γρήγορα κομάτια  π.χ γρήγορα καλαματιανά και συρτά  και σε χορους που δέν τους πολύ χορέυω , αλλά θέλω να πιστέυω ότι με τον καιρό θα  το λύσουμε και αυτό το θεματάκι - αρα , η πρόταση του φίλτατου  suntown  είναι πολύ καλή  ! Αλλά δέν ξέρω πως μπορούμε να πετύχουμε αυτό , Εγώ πάντως όσω μπορώ βάζω τα τραγούδια , τα ακούω και τα ακούω  ελπίζοντας ότι θα πέσω στον σωστό ρυθμό , σιγά σιγά ..

Εξαιρετικό θέμα άνοιξες φίλε suntown .......Αντε μπάς και βρούμε καμιά λύση  ................ Huh Huh
Reply
#4
Μια πάρα πολύ καλή ιδέα που βοηθάει τους μαθητές είναι να παίζετε βλέπωντας να χορεύουν.
η μουσική είναι αλληλενδετη με το χορό και οπτικά παρακολουθώντας βίντεο χορευτικό τότε προσπαθείτε αυτόματα να ταιριάξετε το ύφος, το χρώμα κ την ένταση με τις κινήσεις του χορευτή.
Ισχύει για όλους τους χορούς και ιδιαίτερα στα τσαμικα στο τέλος όπου το κλαρίνο σολάρει.

Εδώ μπορείτε να δείτε ένα παραδειγμα όπου το κλαρίνο ακολουθά τον χορευτή:


Idea!Idea!
Reply
#5
Αυτό ακριβώς κάπως έτσι προσπαθω να μπώ στο ρυθμό ακουγοντας και βλέποντας , ειδικά σε τραγούδια τα οποία δέν τα πολύ χορέυω ........

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!!!!!!!!!
Reply
#6
sthn ellada otan plironis ta organa na xorepsies ,as a clarinet player you have to follow the lead dancer and if the lead dancer orders a tsamiko and you see thats hes havivg trouble you have to change the song to get him so that he could dance
Reply
#7
OXI DEN YPARXEI KAMIA IDIAITERH PROTIMHSH . ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ .
Reply
#8
Τελικα ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε BACKING TRACK με μουσικη για να εχουμε ρυθμο??
Δεν λεω αυτο που εχει δωσει ο τσελιγκας (https://www.metronomeonline.com/) αλλα με μουσικη υποκρουση!!
Reply
#9
Φαντάζομαι έχεις δει την σελίδα με τα μπακινγκς?
http://www.klarinogreek.com/?page_id=1245

Τι ρυθμό ψάχνεις;
Reply
#10
(February 6th, 2016, 22:24)tseligas Wrote: Φαντάζομαι έχεις δει την σελίδα με τα μπακινγκς?
http://www.klarinogreek.com/?page_id=1245

Τι ρυθμό ψάχνεις;

Αυτα τα ειχα δει, απλα θελω ενα που ας ειναι στο ιδιο τεμπο δεν με πειραζει αλλα να ειναι καθαρα οργανικο
Επαιξα μετα απο πολλες μερες παλι κλαρινο (οχι επειδη γραφω συχνα παει να πει οτι παιζω κι ολας, γιατι ο χρονος μου ειναι περιορισμενος ) και δεν ειχα καθολου ρυθμο.
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Μελέτη ασκήσεων από μέθοδο και ταχύτητα. n30s 11 22,235 July 13th, 2017, 10:12
Last Post: skaros
  ΡΥΘΜΟΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ suntown 2 7,861 December 25th, 2016, 04:48
Last Post: suntown
  Backing tracks! ODYSSEYS 5 11,619 December 15th, 2016, 11:29
Last Post: tseligas
  Δέλβινο και Τσαμουριά grimbovo 10 17,948 May 7th, 2015, 12:03
Last Post: grimbovo

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)