Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αναμονή από την ώρα που ρυθμίζουμε ήχο μέχρι και &
#1
Γεια και καλή χρονιά στην παρέα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που αφορά ένα τελειώς πρακτικό ζήτημα. Ετοιμάζομαι τώρα για το δεύτερό μου Live σε έναν χορό και θα ήθελα μια συμβουλή από τους εμπειρότερους επειδή στο πρώτο Live την ψιλοπάτησα. Αφού φτιάξω από νωρίς ήχο με τον ηχολήπτη θα έρθει η δική μου η σειρά να παίξω περίπου 2-2,5 ώρες μετά. Αυτό το 2ωρο αν αφήσω το καλάμι επάνω στο κλαρίνο με το καπάκι θα είναι έτοιμο για παίξιμο όταν έρθει η ώρα ή είναι καλύτερα να το βγάλω και λίγη ώρα πριν βγω να το υγράνω και να το ξαναβάλω και πόση ώρα περίπου πριν λέει η εμπειρία σας για να το ζεστάνω;
Reply
#2
Σωστή απορία!!!
-Τι καλάμι έχεις; Αν είναι #1 τότε για 20 δευτερόλεπτα να το βάλεις στο στόμα σου είσαι έτοιμος!
Εγώ βασικά πριν παίξω μετά από διαλλειμα ώρας κτλ.. αφού είναι ήδη ξεσταμένο απλά το βάζω στο στόμα και το ακουμπάω σε όλη τη γλώσσα με αρκετή υγρασία. Ποτίζει άμεσα.
Μετά ρουφάω την περιττή υγρασία ή του δίνω 2 - 3 δυνατά φυσήματα και καθάρισε.

Καμιά φορά παίζει και αμέσως!

Αν εχεις χοντρότερο καλάμι τότε θα το κανα κανα λεπτό. Αν δεις κλασσική ορχήστρα το βαζουν το καλάμι (#3++ ) για κανα 5λεπτο στο μαγουλό τους γιατί εκεί ποτίζει καλά!

Και μετά όταν περιμένουν τη σειρά τους το γλύφουν σε τακτά διαστήματα!
Reply
#3
Με Vandoren #2 παίζω. Ευχαριστώ tseliga κι εγώ κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου! Ήθελα να έχω μια γενική εικόνα για την προετοιμασία γιατί την πρώτη φορά από το άγχος έσπασα μια μικρή γωνίτσα στο καλάμι και το πήρα στη μέση του παιξίματος είδηση. Ευτυχώς δεν είχε πρόβλημα γιατί ήταν πολύ μικρό σπάσιμο και ούτε το κατάλαβα παικτικά.
Reply
#4
Είναι λίγο σκληρό το #2..oπότε σίγουρα θα το ύγραινα αρκετά για να μην κουρασω τη μάσκα! Που παίζεις ATG?
Γενικά τα καλάμια αντέχουν πολύ κατάχρηση.. Μια φορά κατά λάθος χτύπησα το καλάμι με τα δόντια και σκίστηκε αρκετά στη μέση... Έπαιζε μια χαρά όμως και όπως περνάει και από το Ρεβερμπ ο ήχος δύσκολα πιάνεις τη διαφορά....εχεις πιεί και ένα κρασάκι στο ενδιάμεσο!!! :-)
Reply
#5
Το προτιμώ το #2 γιατί βοηθάει πιο πολύ να είμαι πάνω στον τόνο και επειδή μ' αρέσει να παίζω και σόλα στις ψηλές βολεύει αρκετά θα έλεγα. Όταν λες πού παίζω εννοείς περιοχή ή είδος εκδηλώσεων; Smile
Reply
#6
Περιοχή ...αλλά και τώρα που το ανέφερες ναι πες μας και το περιεχόμενο!!! Smile
Reply
#7
Τα Γιαννιτσά τα ξέρεις; Ν. Πέλλας 50km από Θεσσαλονίκη... Τώρα όσον αφορά το περιεχόμενο απ' όλα έχω στο πρόγραμμα μου αλλά δίνω πιο πολύ έμφαση σε Μακεδονίτικα και Λαϊκά κομμάτια.
Reply
#8
Βεβαίως!! Ιστορικότατο μέρος! Τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς;
Reply
#9
Καινούριος είμαι στον χώρο... Δεν έχω δικά μου μηχανήματα. Μια κάψα TAP TC-R έχω και τώρα ψάχνω για Octaver.
Reply
#10
BOSS Super Octave OC-3
και
BOSS Digital Delay

και παιζεις σαν το Δία καθισμένος σε βουνό να αντιλαλεί το κλαρίνο στις χαράδρες!!!!!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Ήχος και εφέ pkontovas 8 9,177 February 8th, 2019, 18:11
Last Post: tseligas
  Αναγνώριση φθόγγων, κλιμάκων και διαφορα αλλα, μ&# kosdan 10 18,518 November 3rd, 2015, 17:43
Last Post: kosdan
  Κλαρίνο με ήχο...φλογέρας skaros 3 8,080 October 8th, 2015, 17:19
Last Post: skaros
  Καλαμάκι πάνω από το επιστόμιο Greg 7 13,505 February 25th, 2014, 07:51
Last Post: Greg
  Μαλακωμα ήχου, μόρια, γλιστρημα και άλλα tsarouxis 6 14,267 August 5th, 2013, 13:26
Last Post: Greg
  Δάχτυλα που πετάνε - Ασκήσεις βελτίωσης; Vlaxopoula 10 20,347 July 18th, 2013, 22:25
Last Post: chitowngreek
  Συμβουλές για πέρασμα από χαμηλή σε ψηλή σκάλα leventis 7 14,702 May 9th, 2013, 17:06
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)