Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μαλακωμα ήχου, μόρια, γλιστρημα και άλλα
#1
Ειπα να ξεκινήσω αυτό το θέμα όπου να συγκεντρωθούν διάφορες τεχνικές που γνωρίζει ο καθένας για το πως να μαλακώνει ο ήχος, πως βγαίνουν τα μόρια κλπ. Μάσκα ανάσες φυσήματα δάχτυλα, ό,τι έχει αναπτύξει ο καθένας!
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
Reply
#2
Ενδιαφέρον! -> Για πες τι ακριβώς εννοείς όταν λες μαλακώνει;
Reply
#3
tseligas,, i think hes talking about the volume of sound , when you strecth the notes out , like ill take a guess when you are playing a note you try to say the word (wow) ,these notes ta moria comes from the masxa(lips). im tryiomng to think of a good example , brain freeze at the moment (maybe ta epitrapeziou tragoudia ),when i think of a better way to post it (explanation i will )
Reply
#4
Μαλάκωμα εννοω τα ασυγκεραστα διαστηματα, αυτά που υπάρχουν πχ στο σάζι με τους μπερντέδες. Chitown οχι τόσο η ένταση volume αλλά η συχνότητα pitch. Πολύ πιο έντονα στα τσιγγάνικα κλαρίνα.(μαλάκωμα το ανέφερε ο πρώτος μου δάσκαλος για αυτό μ έχει μείνει αυτός ο όρος!:p)
όση λίγη θεωρία μακαμιών έχω διαβάσει έχω δει ότι όλα τα μακάμια έχουν μόρια, δεν είναι τα διαστήματα τόνου ή ημιτονίου αλλά λίγο χαμηλωμένα ή λίγο υψωμένα.
Αλλά και γενικότερα ας αναφέρουμε εδώ τεχνικές έκφρασης και ψυχής!Smile
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
Reply
#5
Τώρα κατάλαβα τι εννοείς... Εγώ αυτά τα βγάζω μόνο με το αυτί και μερικές φορές δεν καταλαβαίνω καν ότι παίζω ενδιάμεσα από τις νότες.

Να ξεκινήσω εγώ το θέμα. Για μένα δυνατό παίξιμο σε ταξίμι είναι όταν γίνεται ένα ο φάρυγγας με το κλαρίνο. Δηλαδή κουρδίζω τον αέρα που βγαίνει από τις φωνητικές και έτσι ελέγχω το κλαρίνο.
Έτσι λυγίζουν οι νότες πιο συνεχόμενα κ ακούγεται λίγο σα βιολί. Κ όταν θες το κάνεις και τρίζει αν συντονιστείς!!

Τα δικά σου κόλπα Τσαρούχη;;

ΥΓ τί έγινε το καλάμι που έφτιαχνες;;
Reply
#6
apo thn psixi kai fantasia ,gia afto lemai autos o klaritzis einai kalos ,o alos dinatos , kai orismeni ,einai average , you will see as time goes on you will develope youre own sound . if yop listen to(to name 3 ) mprouklogiannis , nectarios kokonis ,maggas ,they all play the same notes but they all sound different because of their playing style that comes from within
Reply
#7
tseligas Wrote:Τώρα κατάλαβα τι εννοείς... Εγώ αυτά τα βγάζω μόνο με το αυτί και μερικές φορές δεν καταλαβαίνω καν ότι παίζω ενδιάμεσα από τις νότες.

Να ξεκινήσω εγώ το θέμα. Για μένα δυνατό παίξιμο σε ταξίμι είναι όταν γίνεται ένα ο φάρυγγας με το κλαρίνο. Δηλαδή κουρδίζω τον αέρα που βγαίνει από τις φωνητικές και έτσι ελέγχω το κλαρίνο.
Έτσι λυγίζουν οι νότες πιο συνεχόμενα κ ακούγεται λίγο σα βιολί. Κ όταν θες το κάνεις και τρίζει αν συντονιστείς!!

Τα δικά σου κόλπα Τσαρούχη;;

ΥΓ τί έγινε το καλάμι που έφτιαχνες;;

Ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις Κίμωνα!Μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω?
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Ήχος και εφέ pkontovas 8 9,136 February 8th, 2019, 18:11
Last Post: tseligas
  Αναγνώριση φθόγγων, κλιμάκων και διαφορα αλλα, μ&# kosdan 10 18,498 November 3rd, 2015, 17:43
Last Post: kosdan
  Αναμονή από την ώρα που ρυθμίζουμε ήχο μέχρι και & atgklarino 10 19,219 January 21st, 2014, 11:26
Last Post: atgklarino

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)