Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόοδος στο κλαρίνο
#11
Γρηγόρη, μπράβο πολύ ωραία προσπάθεια!! Μια χαρά το παίζεις το κομμάτι για αρχάριος.

Τώρα δοκίμασε να φυσηξεις όλες τις νότες για 10 δευτερόλεπτα την καθεμιά σε ένα κούρδιστιρι και πες μας τι παρατηρεις.
Reply
#12
Σ' ευχαριαστώ τσέλιγκα!
Θα το κάνω αυτό που λες απλά θέλω να τολμήσω να πω από τώρα αυτό που θα παρατηρήσω!
Η βελόνα από το κουρδιστήρι θεωρείς πως δε θα είναι σταθερή και για τα 10 δευτερόλεπτα,σωστά?
Reply
#13
Και αυτό και περιμένω και κάποιες νότες να σου είναι λίγο παραφωνες για διάφορους λόγους που θα συζητήσουμε. Ακουσα ποιες είναι από το τραγούδι αλλά καντίνα για να αποκτήσεις αντίληψη.
Reply
#14
Οκ,σ' ευχαριστώ!Αύριο το πρωί που θα μελετήσω πάλι θα το κάνω και θα γράψω τις εντυπώσεις μου!Τώρα βρίσκομαι στη δουλειά!
Reply
#15
πω πω ζηλευω χαχα μπραβο Γρηγορη πολυ καλα.
Reply
#16
tseligas Wrote:Γρηγόρη, μπράβο πολύ ωραία προσπάθεια!! Μια χαρά το παίζεις το κομμάτι για αρχάριος.

Τώρα δοκίμασε να φυσηξεις όλες τις νότες για 10 δευτερόλεπτα την καθεμιά σε ένα κούρδιστιρι και πες μας τι παρατηρεις.

Έκανα σήμερα το πρωί πάνω στη μελέτη μου αυτό που μου είπες και παρατήρισα τα εξής:

Ξεκίνησα από το χαμηλό Μι.Καταρχάς περίμενα η βελόνα από το κουρδιστήρι να είναι αρκετά πιο ασταθής!Κυρίως άρχιζε να γίνεται αυτό όταν κουραζόμουν γιατί προφανώς η μάσκα μου δεν είναι ''γυμνασμένη'' αρκετά.
Δεν έχω βρει ακόμα τον ήχο μου και την ακριβή τοποθέτηση του επιστομίου στο στόμα μου έτσι ώστε να είμαι απόλυτα σωστός στον τόνο κτλ.
Επίσης παρατηρώ ότι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μελέτης κουράζομαι!
Reply
#17
Και κάτι άλλο,δυσκολεύομαι ακόμα στις τελευταίες ψηλές ΣΙ και ΝΤΟ!Δε μου βγαίνουν με τίποτα!Μέχρι ΛΑ φτάνω άνετα!
Δε θα είναι καλύτερα να μελετάω συχνά ασκήσεις σε ψηλότερες νότες?
Reply
#18
Κοίτα τα βίντεο που χω στο beginnners course. Εξηγώ εκεί λεπτομερώς τι πρεπει να κάνεις για να σου βγούν αυτές οι νότες.

Βασικά πρέπει να κατεβάσεις το κατω χείλος σου λιγάκι και θα βγούνε. Πρόσεχε μην παραπιέζεις...δε χρειάζεται. Απλά πρεπει να τοποθετήσειες το χείλος σου πιο χαμηλά. (το κάτωWink

Ετοιμάζω ασκήσεις και για τις υπόλοιπες νότες και θα τις ανεβάσω τελος βδομάδας. ΒΑσικά οι ασκήσεις που δείχνω χτίζουν σιγά σιγα τα δαχτυλά σου και πάνω από όλα τους συνδιασμούς. (θυμάσαι που σου ειπα στο βίντεο που ανεβασες ότι πρεπει να είναι καθαρες οι νότες...) Αυτά είναι πιο σημαντικά από τις σκέτες νότες.
Δοκίμασε το κόλπο που σου πα και πες μου αν βγαίνουν. Α! Και το καλαμακι να είναι βρεγμενο και η δέστρα να είναι στο σωστό ύψος και όχι πολύ σφιχτά!
Reply
#19
Σ' ευχαριστώ Τσέλιγκα!Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό που αναφέρεις για το κάτω χείλος?

Σήμερα μελέτησα όρθιος και είδα πολύ μεγάλη διαφορά σε όλους τους τομείς!Πιστεύω πως αρχίζω και βελτιώνομαι σιγά σιγά και με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό!
Reply
#20
Η σωστή αναπνοή είναι με το διαφραγμα. Οχι μ πνευμονια. Για αυτό κ κουράζεσαι. Οταν κάθεσαι βασικά το διάφραγμα δε δουλεύει σωστά.

Οπως δαγκωνεις το επιστομιο κατέβασε το σαγονι σου λιγάκι κ πλησίασε το σημείο πίεσης του κάτω χειλους στη δεστρα. Αυτό θα σε διευκολύνει να χτυπησεις τις πολύ ψηλές νότες. Repeat
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Κλαρίνο με ήχο...φλογέρας skaros 3 8,082 October 8th, 2015, 17:19
Last Post: skaros

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)