Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
επιστομιο
#1
Καλησπερα !
Μου παρουσιαστηκε ενα προβληματακι με το επιστομιο και ηθελα να το μοιραστω .
Μια μερα που επαιξα κλαρινο δεν το καθαρισα και το επιασα παλι μετα απο 2-3 μερες .
οταν το επιασα παρατηρησα οτι το επιστομιο μυριζε μουχλα και ο φελος του επιστομιου
εχει πιασει μια πρασινιλα . Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις ?
ευχαριστω πολυ Smile
Reply
#2
Καλημέρα φίλε μου!

Το επιστόμιο πάντοτε το πλένουμε μετά από κάθε παίξιμο με άφθονο χλιαρό νερό και σαπούνι.

Αυτό που έχεις να κάνεις τώρα είναι να βάλεις λίγο οινόπνευμα να το ξεπλύνεις γρήγορα και στη συνέχεια να το καθαρίσεις με τον τρόπο που αναφέρω παραπάνω!
Reply
#3
Skaros, να σου πω την αληθεια δεν το εχω πλυνει ακομα αλλα μετα απο καθε παιξιμο το καθαριζω παρα πολυ καλα και μεσα και εξω και δεν εχω κανενα προβλημα (μεχρι στιγμηςWink.
Το μονο που κανω γενικα μετα απο εναν καλο καθαρισμο ειναι οτι βαζω χαρτι στις ταπες για να μην φθαρουν που το κανει και ο τσελιγκας.
Reply
#4
Καλημέρα φίλε μου!

Σωστό είναι αυτό ναι, το χαρτί στις τάπες. Το κάνω κι εγώ που και πουSmile
Reply
#5
Καταλαβα που ειναι η διαφορα, ο zaxzax πρεπει να το αφηνει δεμενο, ενω εγω οταν τελειωνω το λυνω, το σκουπιζω μεσα καλα και το βαζω στη θηκη του παλι.
Μαλλον για αυτο επιασε μουχλα ο φελος του, το αφηνει δεμενο και οχι καλα καθαρισμενο, ετσι δεν ειναι zaxzax??
Reply
#6
kosdan Wrote:Καταλαβα που ειναι η διαφορα, ο zaxzax πρεπει να το αφηνει δεμενο, ενω εγω οταν τελειωνω το λυνω, το σκουπιζω μεσα καλα και το βαζω στη θηκη του παλι.
Μαλλον για αυτο επιασε μουχλα ο φελος του, το αφηνει δεμενο και οχι καλα καθαρισμενο, ετσι δεν ειναι zaxzax??

Η αληθεια ειναι οτι καθε φορα που τελειωνω με το κλαρινο το καθαριζω , εξω με μια πετσετα και μεσα με μια ειδικη βουρτσα επειδη μαζευει πολλα υγρα και μετα το τυλιγω σε 2 κομματια με μια πετσετα. Μια φορα λοιπον δεν το καθαρισα και δεν επαιξα για 2 μερες και το πληρωσα αλλα δεν την ξαναπαταω !!
Reply
#7
Οπως το ειχα φανταστει, οτι δηλ δεν ειχες καθαρισει σωστα και το ειχες αφησει!! Το καλο ειναι οτι λυθηκε το προβλημα σου χωρις να το πας για επισκευη!!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)