Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επιλογή κλαρίνου-αρχάριος
#1
Καλώς σας βρήκα!
Είμαι αρχάριος τελείως. Έχω όμως μουσικά ακούσματα παραδοσιακά ηπειρώτικα από μικρός. Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα κλαρίνου και ψάχνω το θέμα της αγοράς οργάνου. Θέλω το μικρότερο δυνατό κόστος για αρχή, κρατώντας όσο γίνεται ισορροπία μεταξύ κόστους και ποιότητας.
Είδα το HERMES DC-300 
https://www.nakas.gr/prd/hermes-dcl-300-...-germaniko
γύρω στα 240 ευρώ, που δίνουν κάποια επώνυμα ελληνικά καταστήματα. Πιστεύεται ότι θα μπορούσε να με καλύψει για αρχή; Είναι πιο ποιοτικό από τα φθηνά πλαστικά που κυκλοφορούν στο ebay (δεδομένου ότι και αυτό είναι πλαστικό από ABS);
Τι παραπάνω έχει από αυτό :
https://www.musicpower.gr/el/proionta/mo...02087.html
που είναι και KINGS και είναι και από εβονίτη;

Ευχαριστώ

Γιώργος
Reply
#2
Γεια σου Γιώργο κ καλωσήρθες!

Δε έχω παίξει με τα κλαρίνα αυτά οπότε κ δε μπορώ να σου πω άποψη σχετικά με το πως παίζουν.

Μιας κ ασχολούμαι με κοστολόγεια τελευταία σαν μηχανικός ξέρω πως μέσα στο κόστος ενός οργάνου βρίσκονται τα εξής κόστη:
Σχεδιασμός γεωμετρίας
Ακρίβεια γεωμετρίας
Υλικά και σχεδιασμός υλικών
Συναρμολόγηση
Κούρδισμα
κ
μεταπώληση στο χονδρέμπορα και μετά στη λιανική
φόροι δασμοί κτλ...

Αν τα βάλεις όλα αυτά κάτω καταλαβαίνεις γιατί ένα καλό καινούριο κλαρίνο κοστίζει στις χιλιάδες ευρώ.
Η ποιότητα αυτών των οργάνων είναι πολύ χαμηλή από καθε άποψη.

Αυτό που διαφημίζουν στο σαιτ λέγοντας ισσοροπία κόστους και ποιότητας απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ :-)...

Υλικά (μπορεί να λυγίζουν κ τα κλειδιά επειδή το κράμα δεν είναι καλό)
Κούρδισμα θα πάσχει πιό πολύ απότι πάσχει ήδη εκ φύσεως το όργανο οπότε εκέί θα έχεις κ το μεγαλύτερο θέμα.
Οι τάπες και οι φελλοί θα είναι της χαμηλότερης ποιότητας οπότε θα σκάσουν/ θα σου πεσουν κ ξαφνικά δε θα βγάζεις ήχο κ θα απογοητευτείς..

Για αξία μεταπώλησης...δύσκολα θα βρεις κάποιον να το ξεφορτωθείς..

Οπότε όπως καταλαβαίνεις είμαι κατά αυτών των οργάνων γιατί έχω περάσει από όλα τα στάδια του αρχάριου κ θυμάμαι πόσο σημαντικό είναι να ξέρεις ότι φταίει η τεχνική και όχι το όργανο! :-) (Εκτός κ αν σου το χαρίσει κανείς)

------
Προτείνω να κοιτάξεις να βρεις μεταχειρισμένα όργανα καταξιωμένων εταιρειών ...
Amati που έχει φτηνά κ στη τιμή που ψάχνεις...Αν έχεις κ κάποιο κατάστημα/ωδείο που επισκευάζει κοντά σου ακόμα καλύτερα για να σε βοηθήσουν με μικρές απορίες!.

Κ εννοείται αν βρεις όργανο ανέβασε φωτό/βίντεο να σου πούμε γνώμες!
Reply
#3
(January 31st, 2018, 17:00)tseligas Wrote: Γεια σου Γιώργο κ καλωσήρθες!

Δε έχω παίξει με τα κλαρίνα αυτά οπότε κ δε μπορώ να σου πω άποψη σχετικά με το πως παίζουν.

Μιας κ ασχολούμαι με κοστολόγεια τελευταία σαν μηχανικός ξέρω πως μέσα στο κόστος ενός οργάνου βρίσκονται τα εξής κόστη:
Σχεδιασμός γεωμετρίας
Ακρίβεια γεωμετρίας
Υλικά και σχεδιασμός υλικών
Συναρμολόγηση
Κούρδισμα
κ
μεταπώληση στο χονδρέμπορα και μετά στη λιανική
φόροι δασμοί κτλ...

Αν τα βάλεις όλα αυτά κάτω καταλαβαίνεις γιατί ένα καλό καινούριο κλαρίνο κοστίζει στις χιλιάδες ευρώ.
Η ποιότητα αυτών των οργάνων είναι πολύ χαμηλή από καθε άποψη.

Αυτό που διαφημίζουν στο σαιτ λέγοντας ισσοροπία κόστους και ποιότητας απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ :-)...

Υλικά (μπορεί να λυγίζουν κ τα κλειδιά επειδή το κράμα δεν είναι καλό)  
Κούρδισμα θα πάσχει πιό πολύ απότι πάσχει ήδη εκ φύσεως το όργανο οπότε εκέί θα έχεις κ το μεγαλύτερο θέμα.
Οι τάπες και οι φελλοί θα είναι της χαμηλότερης ποιότητας οπότε θα σκάσουν/ θα σου πεσουν κ ξαφνικά δε θα βγάζεις ήχο κ θα απογοητευτείς..

Για αξία μεταπώλησης...δύσκολα θα βρεις κάποιον να το ξεφορτωθείς..

Οπότε όπως καταλαβαίνεις είμαι κατά αυτών των οργάνων γιατί έχω περάσει από όλα τα στάδια του αρχάριου κ θυμάμαι πόσο σημαντικό είναι να ξέρεις ότι φταίει η τεχνική και όχι το όργανο! :-) (Εκτός κ αν σου το χαρίσει κανείς)

------
Προτείνω να κοιτάξεις να βρεις μεταχειρισμένα όργανα καταξιωμένων εταιρειών ...
Amati που έχει φτηνά κ στη τιμή που ψάχνεις...Αν έχεις κ κάποιο κατάστημα/ωδείο που επισκευάζει κοντά σου ακόμα καλύτερα για να σε βοηθήσουν με μικρές απορίες!.

Κ εννοείται αν βρεις όργανο ανέβασε φωτό/βίντεο να σου πούμε γνώμες!
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρώτο το βρήκα σε αγγελία αχρησιμοποίητο απ' ότι μου είπαν, στη μισή τιμή. Θα το σκεφτώ...
Reply
#4
Φίλε, και εγώ είμαι αρχάριος και τώρα δειλά δειλά ξεκινάω να μαθαίνω. Αν πήρες εν τέλη κάποιο όργανο (και είσαι ακόμα ενεργός) θα ήθελα να μάθω εντυπώσεις! Ευχαριστώ εκτων προτέρων
Reply
#5
Αγαπητέ φίλε,

να παρακολουθείς αυτό το θέμα (εδώ). Ανεβάζουμε συχνά πυκνά κλαρίνα προς πώληση!  Wink
Reply
#6
Τζιόνα, ευχαρίστως θα σε βοηθήσουμε. με τί παίζεις τώρα;;
Reply
#7
Δεν παίζω ακόμα. Το ανέφερα και σε άλλο ποστ πως τώρα ξεκινάω, δεν έχω επαφή με το όργανο (πέρα απο την αγάπη μου για αυτό και την θέληση μου να ξεκινήσω δηλαδή) Για αυτό και την φοβάμαι λίγο την αγορά οργάνου Sad
Reply
#8
Eτσι ξεκινάμε όλοι...με αγάπη κ θέληση!!
Reply
#9
Για να ξεκινήσεις και να δεις τελικα εάν σου αρέσει ενα φθηνο πλαστικο οργανο ειναι μια χαρα. Μετα απο ενα χρονο αγοραζεις ενα καλυτερο. Βασικα να ξερεις οτι ποτε δε θα εισαι ευχαριστημενος. Παντα κατι θα σου λειπει. Για να.μη γίνει αυτό πρέπει να δώσεις κάνα 1.000αρικο για όργανο.αλλα για την ώρα είναι πεταμένα λεφτά.ξεκινα με ενα φθηνο κ βλεπεις στη πορεια.
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#10
Θα συμφωνήσω με Σκαρο και Σάκη, κατι φτηνό και οσο γίνεται καλο για να βρεις τα πατήματα σου και το τι σου αρεσει. Στο λεω γιατι αγόρασα για πρώτο ενα Σι μπε μολ καινούργιο και τελικά κατέληξα να παιζω με ΛΑ.
Θα σου πρότεινα αντι για καινούργιο να παρεις ενα καλο μεταχειρισμένο για να εχεις και καλο ήχο, να καταλαβαίνεις το τι παίζεις. ΣΤο πολυ πλαστικό δεν ξεχωρίζεις τις νοτες/ηχους.
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αγορά Κλαρίνου! ODYSSEYS 19 27,760 January 14th, 2020, 10:51
Last Post: skaros
  αρχαριος jakal 5 12,894 July 1st, 2017, 22:12
Last Post: tseligas
  Βοήθεια για αγορά κλαρίνου dtravlos 15 25,329 July 4th, 2015, 22:07
Last Post: chitowngreek
  Αγορά κλαρίνου για εκμαθηση pkstar 5 11,390 December 22nd, 2014, 20:58
Last Post: chitowngreek
  Αρχάριος - Τι κλαρίνο να πάρω για να βγάζω ήχο παν&#951 chriskoll 30 49,220 December 11th, 2013, 19:10
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)