Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προστατευτικό επιστομίου
#1
Καλημέρα σε όλους! 
Έχω μία ευαισθησία στα μπροστινά δόντια και εχω βάλει στο επιστόμιο ένα προστατευτικό .
Είναι πολύ λεπτό όμως και δεν βοηθάει! 
Σκέφτομαι να βάλω ενα πιό παχύ, δηλαδή  0,8mm
Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει τον ήχο μου;
Reply
#2
Γεια σου ODYSSEYS,

κι εγώ πιο παχύ χρησιμοποιώ..Συνήθεια είναι κι επίσης ότι βολεύει τον καθένα, δοκίμασέ το και βλέπεις πως ανταποκρίνεται!!
Reply
#3
(December 5th, 2017, 03:22)ODYSSEYS Wrote: Καλημέρα σε όλους! 
Έχω μία ευαισθησία στα μπροστινά δόντια και εχω βάλει στο επιστόμιο ένα προστατευτικό .
Είναι πολύ λεπτό όμως και δεν βοηθάει! 
Σκέφτομαι να βάλω ενα πιό παχύ, δηλαδή  0,8mm
Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει τον ήχο μου;

Προστατευτικο χρησιμοποιω και εγω (δεν ξερω ποσα χιλιοστα ειναι) και οχι μονο δεν επηρεασε τον ηχο μου αλλα με βοηθησε να φτιαξω την μασκα μου.
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#4
Μια φορά σε ένα. Πανηγυρι μου ξεκόλλησε αυτό το πράγμα κ δε μπορούσα να.κουρδισω με τίποτα. Θα σε βοηθήσει πολύ !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#5
Εγώ παίζω σκέτα...μήπως το δαγκώνεις πολύ;; το πρώτο μου επιστόμιο το είχα κυριολεκτικά σκάψει!
Reply
#6
Κάτι άλλο που θέλω να προσθέσω είναι πως το προστατευτικό θα επηρεάσει περισσότερο ή λιγότερο ανάλογα και με το επιστόμιο που χρησιμοποιούμε, δεν είναι κάτι απόλυτο δηλαδή. Αυτό που έχω κάνει εγώ τελευταία είναι το ότι έχω κόψει το προστατευτικό και έχω τοποθετήσει στο επιστόμιο τόσο όσο χρειάζεται για τα ακομπούν τα δόντια.
Reply
#7
(December 11th, 2017, 22:23)tseligas Wrote: Εγώ παίζω σκέτα...μήπως το δαγκώνεις πολύ;; το πρώτο μου επιστόμιο το είχα κυριολεκτικά σκάψει!

και εγω για αυτο το λογο το εβαλα στο πρωτο κλαρινο που ειχα αλλα τωρα εχω συνηθισει και δεν μπορω χωρις προστατευτικο.

@Σκαρε, οικονομια κανεις λογο κρισης?? Με το μετρο το αγοραζεις??
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#8
Όχι Κώστα, απλά γενικά τα προστατευτικά έχουν την τάση να απορροφούν τους κραδασμούς κι επομένως τις δονήσεις ειδικά αυτά που είναι πιο παχιά. Συνεπώς το κλαρίνο μουνταίνει λίγο κι επειδή προσωπικά μου αρέσει ο σκαστός ήχος έχω κάνει αυτήν την πατέντα για να μπορώ και να προστατεύσω τα δόντια μου αλλά και το επιστόμιο και να αλλοιωθεί όσο λιγότερο γίνεται ο ήχος μου
Reply
#9
(December 15th, 2017, 04:43)skaros Wrote: Όχι Κώστα, απλά γενικά τα προστατευτικά έχουν την τάση να απορροφούν τους κραδασμούς κι επομένως τις δονήσεις ειδικά αυτά που είναι πιο παχιά. Συνεπώς το κλαρίνο μουνταίνει λίγο κι επειδή προσωπικά μου αρέσει ο σκαστός ήχος έχω κάνει αυτήν την πατέντα για να μπορώ και να προστατεύσω τα δόντια μου αλλά και το επιστόμιο και να αλλοιωθεί όσο λιγότερο γίνεται ο ήχος μου

Πλακα κανω!!

Μπορει να επηρεαστει τοσο πολυ ο ηχος??
Καταλαβαινεις ακουστικη διαφορα??
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#10
Θεωρώ πως έχει διαφορά ναι, είναι λεπτομέρεια..

Σήμερα μου έδωσε ένας μαθητής μου και έβαλα πάνω ένα προστατευτικό πολύ λεπτότερο από αυτό που είχα, προς το παρών μου αρέσει. Θέλω να το δω όμως ακόμα για να δώσω σίγουρο συμπέρασμα!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)