Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας!
#51
Καλησπερα,
λοιπον δοκιμασα τα Hot & Swing 1.5 με τη μπλε ταινια και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης.
Πολυ ανωτερα απο τα Βαλτορεν και τα Ρικο κατα την αποψη μου.

Οσο για του Τσαλικη που λετε, οταν αγορα το ΛΑ μου ειχε στειλει ο πωλητης ενα καλαμι του Τσαλικη (δεν θυμαμαι νουμερο, μην λεω ψεματα) και ηταν αρκετα καλο.
Αυτο που θυμαμαι σιγουρα ειναι οτι το ειχα κρατηση πανω απο μηνα.
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#52
Εγώ ακόμα είμαι με τα Vandoren 1.5 και Β45lyre απείραχτο. ΤΟ καλοκαίρι ανυπομονώ να δοκιμάσω και αυτά που αναφέρετε εδώ.
Ο κύριος λόγος που επιμένω με Vandoren είναι γιατί είναι σταθεροί στην παραγωγή τους. Συνήθως όλα παίζουν και παίζουν παρόμοια.

Εμπειρία με Hot n Swing μπλε ταινία πρίν από 5 χρόνια που πήρα ολόκληρο κουτί ήταν απογοήτευση. Πολύ μεγάλες διαφορές από καλάμι σε καλάμι και τα 4 από τα 10 δεν παίζανε καν.
Reply
#53
(June 20th, 2017, 09:59)tseligas Wrote: Εγώ ακόμα είμαι με τα Vandoren 1.5 και Β45lyre απείραχτο. ΤΟ καλοκαίρι ανυπομονώ να δοκιμάσω και αυτά που αναφέρετε εδώ.
Ο κύριος λόγος που επιμένω με Vandoren είναι γιατί είναι σταθεροί στην παραγωγή τους. Συνήθως όλα παίζουν και παίζουν παρόμοια.

Εμπειρία με Hot n Swing μπλε ταινία πρίν από 5 χρόνια που πήρα ολόκληρο κουτί ήταν απογοήτευση. Πολύ μεγάλες διαφορές από καλάμι σε καλάμι και τα 4 από τα 10 δεν παίζανε καν.

Ακριβως το ιδια εμπειρια ειχα και εγω απλα αναποδα, δηλ, απο τα 10 Βαλντορεν επαιξαν 3-4 και τα υπολοιπα ή  δεν παιζανε  ή ηταν σπασμενα στις ακρες.
Μεγαλη απογοητευση γιατι τα περιμενα πως και πως να ερθουν Angry
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#54
Ναι γενικά φαίνεται να υπάρχουν παρεκλίσεις σε όλες τις εταιρείες. Απότι βλέπω μέχρι στιγμής οι εταιρείες βγάζουν στην αγορά εν γνώση τους ένα ποσοστό από κατώτερα καλάμια και το κόστος αποροφάται από τον καταναλωτή.
Reply
#55
(June 20th, 2017, 19:42)tseligas Wrote: Ναι γενικά φαίνεται να υπάρχουν παρεκλίσεις σε όλες τις εταιρείες. Απότι βλέπω μέχρι στιγμής οι εταιρείες βγάζουν στην αγορά εν γνώση τους ένα ποσοστό από κατώτερα καλάμια και το κόστος αποροφάται από τον καταναλωτή.

Καλά τα λες Tseliga! Έχω αρχίσει να το πιστεύω κι εγώ αυτό!!
Reply
#56
Τσέλιγκα χαίρομαι πολύ που σου αρέσουν τα καλαμια του Γιάννη. Ελπίζω να τα δοκιμάσουν κι άλλα παιδιά κ να.δουν τη διαφορά !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#57
Καλησπέρα Σάκη,

ο Tseligas δεν έχει δοκιμάσει ακόμα τα καλάμια του Γιάννη αν και πιστεύω πως τον έχω ενθαρύνει αρκετά πλέον!! Big Grin

Στην προηγούμενη σελίδα σε αυτό το thread στο πόστ #50 μπορείς να διαβάσεις ένα review το οποίο έγραψα για αυτά τα καλάμια μαζί με ένα βιντεάκι!!
Reply
#58
(June 21st, 2017, 11:28)skaros Wrote: Καλησπέρα Σάκη,

ο Tseligas δεν έχει δοκιμάσει ακόμα τα καλάμια του Γιάννη αν και πιστεύω πως τον έχω ενθαρύνει αρκετά πλέον!! Big Grin

Στην προηγούμενη σελίδα σε αυτό το thread στο πόστ #50 μπορείς να διαβάσεις ένα review το οποίο έγραψα για αυτά τα καλάμια μαζί με ένα βιντεάκι!!
Καλημέρα Σκάρε.  Λάθος κατάλαβα. Δε το είχα διαβάσει το σχετικό ποστ σου. Παρεμπιπτόντως,  ωραίο παίξιμο κ πολύ ωραίο όργανο !!! Buffet είναι;
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#59
Με κανατε να δοκιμασω οσα καλαμια εχω, αλλα αξιζε γιατι εκανα ξεκαθαρισμα.
Απο τα 12 Hot and Swing παιζουν 10
Απο τα 7 Vandoren παιζουν 2
Απο τα 4 Rico παιζουν 2
Απο τα 5 Rico Royal παιζουν 4

Το καλαμι του Τσαλικη που μου ειχε στειλει τοτε ο πωλητης δεν ξερω τι νουμερο ηταν γιατι δεν εγραφε νουμερο ουτε ονομα. Απλα αυτος μου ειχε πει οτι ηταν του Τσαλικη τον οποιον δεν τον ηξερα και τον βρηκα στο Ιντερνετ και οτι πληροφοριες ειχα απο εδω μεσα!!
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#60
(June 22nd, 2017, 14:59)kosdan Wrote: Με κανατε να δοκιμασω οσα καλαμια εχω, αλλα αξιζε γιατι εκανα ξεκαθαρισμα.
Απο τα 12 Hot and Swing παιζουν 10
Απο τα 7  Vandoren  παιζουν 2
Απο τα 4 Rico παιζουν 2
Απο τα 5 Rico Royal παιζουν 4

Το καλαμι του Τσαλικη που μου ειχε στειλει τοτε ο πωλητης δεν ξερω τι νουμερο ηταν γιατι δεν εγραφε νουμερο ουτε ονομα. Απλα αυτος μου ειχε πει οτι ηταν του Τσαλικη τον οποιον δεν τον ηξερα και τον βρηκα στο Ιντερνετ και οτι πληροφοριες ειχα απο εδω μεσα!!

Εδω ειναι τα καλαμια που δοκιμασα


Attached Files
.pdf   καλαμια.pdf (Size: 1.3 MB / Downloads: 5)
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αναζήτηση για βαρελάκι Greg 8 14,529 September 20th, 2013, 12:41
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)