Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λαϊκό παίξιμο.
#11
Φυσικά κ δεν θεωρείται παραδοσιακό παίξιμο αυτό παιδιά. Απλά σαν ακουσμα μου αρέσει. ομολογώ ότι προσπαθώ να βγάλω τέτοιο ήχο , αλλά για το είδος τραγουδιών που χρειάζεται να παιχτούν έτσι. ΑΝ και δε σας κρύβω πώς παίζω με octaber και delay (μη βαράτε) άλλωστε πόλοι παίζουν παραδοσιακα με οκτάβες !!! Big Grin
Σκάρε δοκίμασες να πατήσεις τα δάκτυλα σου πιο μέσα απ τις "ρογες" ;είδες κάποιο αποτέλεσμα;
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#12
Αναγκαστικά, σε πολλές περιπτώσεις το octaver και το delay και τα υπόλοιπα πετάλια είναι σχεδόν απαραίτητα. Κι εκεί παίζει ρόλο μετά ο καθένας πως θα φτιάξει τον ήχο του. Προσωπικά η υπερβολή δε μου αρέσει σε τέτοιες περιπτώσεις!

Όσων αφορά τα δάχτυλα ναι έδωσα βάση και δοκίμασα κάποια περάσματα. Γενικά και στα παραδοσιακά για να βγουν κάποια γκλισάντα ή κάποιες τεχνικές μπορεί να φέρουμε το δάκτυλο μας ποιο μέσα στο κλαρίνο. Τώρα που μου το πες το παρατήρησα ότι το κάνω σε κάποιες περιπτώσεις κι εγώ. Για το ''τούρκικο'' στυλ βοηθάει η αλήθεια είναι ναι, απλά πρέπει να προσέξεις ότι εαν κλείνεις την τρύπα ακριβώς εκεί που είναι η κλείδωση του δακτύλου υπάρχει η πιθανότητα να χάσεις αέρα καθώς σε εκείνο το σημείο κάνει μία μικρή καμπύλη προς τα πάνω το δάκτυλο!
Reply
#13
Ναι . Δεν θέλει ακρυβώς στη κλείδωση. ΘελεΙ λίγο πριν. Κουβεντα να κάνουμε !!! πάντως μεγάλο ρόλο παίζει κ το καλάμι κ η θέση που θα το τοποθετήσεις. Ακόμη ψάχνομαι. ... ότι νέο έχω θα ενημερώσω !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#14
Φυσικά,

Είναι πολύ ωραίο να ανταλλάζουμε απόψεις όσων αφορά παιξίματα κτλ. Εσύ το καλάμι που το τοποθετείς? Προσωπικά, συνήθως το τοποθετώ ελάχιστα παραπάνω από την άκρη του επιστομίου..Δηλαδή εαν το γυρίσεις από την ανάποδη πλευρά να αχνοφαίνεται μία τρίχα από το καλάμι!
Reply
#15
Εκεί το βάζω και εγώ. Πολύ ελάχιστα επάνω. έτσι είναι λίγο πιο σκληρό κ αποφεύγονται τα μπουκωματα !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#16
(November 1st, 2016, 10:54)Sakis kalamata Wrote: Εκεί το βάζω και εγώ.  Πολύ ελάχιστα επάνω. έτσι είναι λίγο πιο σκληρό κ αποφεύγονται τα μπουκωματα !!!

Λοιπον, εχθες διαβασα αυτο που εγραψε ο Σακης και με το οποιο συμφωνουσε και ο Σκαρος και σημερα κατα τυχη ειδα εναν μεγαλο μουσικο να παιζει ετσι ακριβως (το καλαμι πιο πανω απο το επιστομιο)

Στο 5 λεπτο φενεται πιο καθαρα 


Reply
#17
Χρυσοδάκτυλος Ο Βασίλης σαλέας!!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#18
Πολύ σπουδαίος μουσικός, άλλο επίπεδο!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)