Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παρουσίαση των κλαρίνων μας!
#61
Αυτό το κλαρίνο δεν έχω όνομα αλλά το πήρα γιατί είναι από Τριανταφυλλιά! Πολύ όμορφο χρώμα κ διαφορετικός ήχος.
Eδώ αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να διαβάστε μερικά στοιχεία για αυτό το είδος ξύλου:
Wikipedia rosewood
To ξύλο τριανταφυλλιάς γενικά είναι ανώτερο του έβενου (grenadilla) που κατασκευάζονται τα κλαρίνα σήμερα στα παρακάτω σημεία:
  • πιο σταθερός τόνος
  • καλύτερη ανταπόκριση
Ωστόσο επειδή είναι πολύ δύσκολο ξύλο όσον αφορά την κατασκευή....σπάει εύκολα και επειδή δεν είναι τόσο πυκνό απορροφάει πιο εύκολα υγρασία. Ετσι αλλάζουν οι διαστάσεις και συνεπώς ο ήχος...
Για αυτούς τους κατασκευαστικούς λόγους κυρίως επικράτησε και ο Έβενος.

Μιας κ αναφέραμε κ διάφορα υλικά κλαρίνων...ένα άλο υλικό που χρησιμοποιείται είναι κ ο Εβονίτης ο οποίος δεν είναι τα "πλαστικά" κλαρίνα που είναι ~100 ευρώ. Ο εβονίτης είναι φυσικό υλικό το οποίο ονομαζόταν βουλκανίτης κ προέρχεται από το καουτσούκ + θείο και λάδι από λινάρι.
------------------
Πίσω στο κλαρίνο από τριανταφυλλιά:


Attached Files Thumbnail(s)
               
Reply
#62
Εξαιρετικό Tseliga!

Πάντα μου άρεσαν τα κλαρίνα από τριανταφυλλιά.. Θα ήθελα κάποια στιγμή να παίξω ένα.. 

Παλαιότερα είχα δει στο ebay ένα Buffet C LP από rosewood από πρόσφατο service, σαν καινούριο, να φεύγει για 3000$... Από τα ομορφότερα όργανα που έχω δει ποτέ..Κόσμημα πραγματικό..

Πολύ ενδιαφέροντα επίσης και τα στοιχεία που αναφέρεις για τις διαφορές μεταξύ των ξύλων..Ομολογώ πως δεν τις γνώριζα  Wink
Reply
#63
Θα στο φέρω να το δείς και μου λες τη γνώμη σου!
Reply
#64
Και εδώ αγαπητοί φίλοι το αγαπημένο μου όργανο...ένα απίστευτής κατάστασης μπουφέ από σέρβις που του έκανα πρόσφατα Αμερική. 
Είναι σαν καινούριο το όργανο. Σαν Buffet τα δάχτυλα γλιστράνε πάνω στα κλειδιά και λόγω του μεγέθους (Λίγο μικρότερο από Bb) και του βάρους μπορώ και παίζω για πολύ ώρα!

Αυτό είναι το κλαρίνο που παίρνω μαζί μου όταν ταξιδεύω καθώς είναι πολύ άνετο και έχει κ εξαιρετικό ήχο. 
Επίσης επειδή είναι LP μπορείτε να παίξετε άνετα συνοδεία με άλλα όργανα...απλά θα αλλάξει ο τόνος που αρχίζει το κομμάτι!


Attached Files Thumbnail(s)
           
Reply
#65
Τσέλιγκα πολύ ωραία συλλογή!! Μπράβο..
Reply
#66
Ρε παιδιά τι είναι τα LP και τα HP?
Reply
#67
Low Pitch & High Pitch

Τα κλαρίνα τα οποία είναι LP κουρδίζουν στα 440 HZ όπως και τα υπόλοιπα όργανα (πιάνο, κιθάρα, λαούτο, μπουζούκι κτλ) και γι αυτό το λόγο χρησιμοποιούμε LP κλαρίνα για να μπορούμε να παίξουμε με μια ορχήστρα.

Από την άλλη τα HP κουρδίζουν περίπου στα 456 HZ και αυτό σημαίνει πως δε μπορούμε να παίξουμε μαζί με άλλα όργανα εκτός εαν κουρδίσουν οι υπόλοιποι πάνω μας, κάτι το οποίο δεν είναι και τόσο εύχρηστο. Αυτό το σύστημα χρησιμοποιούνταν κυρίως στην Ευρώπη στα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι αρχές του 20ου (περίπου μέχρι το 1930).
Reply
#68
Πραγματικά εξαιρετικά όργανα Συγχαρητήρια για την συλλογή .
Reply
#69
Σ'ευχαριστώ Grimbovo...μ'αρέσουν τα παλιά όργανα...έχω πάρει από τον πατέρα μου που έχει συλλογή ραδιοφώνων...
Reply
#70
Εδώ φίλοι μου είναι ένα από τα τελευταία κλαρίνα ... Η μάρκα είναι Couesnon. 
Ο κατασκευαστής είναι Γάλλος. Πάρα πολύ όμορφο όργανο με ζεστό ήχο και άνετα πατήματα...
Είναι Bb LP σε εξαιρετική κατάσταση! Στον καιρό τους θεωρούνταν επαγγελματικά εργαλεία!


Attached Files Thumbnail(s)
           
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)